A simple minimalist form combines with the beautiful organic texture of teak for the Calavaras dresser. The design draws all eyes, with its open-work pattern of sliced teak on six push-to-open drawers. Finished in Bleached Teak, the dresser rests on a plinth base.
Product Details
| Cubes | 46.65 |
|---|---|
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 354.9 |
| Total Shipping Weight | 354.9 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Six push-to-open drawers | Yes |
| Sliced teak in Bleached Teak finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
