Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Sereno Triple Dresser 740-233
The Sereno dresser provides ample storage with twelve soft close drawers and elegant ring-pull hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 72W x 22D x 38H in. |
|---|
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The media console features statement hardware on six doors with mitered tambour molding. There are two adjustable shelves behind each pair of doors, and grommets for wire management.
| Dimensions | 72W x 19D x 28H in. |
|---|
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 72 × 28 in |
| Brand | Lexington |
| Color | Brown |
| Detail Color | MONTECITO |
| Style | Traditional |
| Collection | Silverado |
"*" indicates required fields
The Sereno dresser provides ample storage with twelve soft close drawers and elegant ring-pull hardware.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 72W x 22D x 38H in. |
|---|
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 33W x 34D x 31.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 31.5 in. |
| Seat Height | 17.5 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 2247-72 Grade 4 Nailhead trim: #1 – 3/8″ Old Brass Finish: Dark Mocha |
The Menlo Park end table features hammered and hand-wrought metal bases in a maritime brass finish over silver leaf. Exotic tiger brown travertine tops add exceptional interest, with natural vein patterns that are unique to each piece.
| Dimensions | 23W x 23D x 23H in. |
|---|
The 86-inch Elk Grove dining table extends to 130-inches with two leaves, offering generous seating for ten guests.
| Dimensions | 86W x 42D x 30H in. |
|---|
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 34.5W x 36D x 38.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 22 in. |
| Seat Height | 17.5 in. |
| Inside Width | 20.5 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| As Shown | Body Leather: 9283-71 Grade 6 Nailhead Trim: #1 – 3/8″ Old Brass Finish: Walnut |
The four sliding doors with a decorative diamond and cross nailhead trim offer the option of showing all doors or two doors paired together in the center or at each end. Each end has two adjustable shelves, and the center section has one adjustable shelf above two drawers for storage. The open area (68W x 8D x 5H) just below the surface has set-back partitions for sound bars, and grommets for wire management. The 3/8 inch nailhead trim in antique brass finish complements the Hatteras Gray finish.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 72W x 20D x 33.5H in. |
|---|---|
| Weight | 284.00 lbs |
Introducing Eastport, an Essentials Entertainment & Occasional Collection which offers a wide array of superior quality, handcrafted home entertainment furniture designed, assembled and finished in our US manufacturing facility.
| American Pride | Designed, Assembled, & Finished with American Pride in Phoenix, Arizona, using Domestic and Imported Materials. |
|---|---|
| Adjustable/Removable Shelves | Gives you the flexibility to customize the space to suit you. |
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
Inspired by laid-back California coast, the Surfrider Entertainment Console exudes character with four diamond-motif reeded front doors with soft-close hinges and touch latches. Crafted of Pecan Veneers with a Solid Wood edge top, the console has one adjustable vented wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. The light natural finish is Driftwood, featuring distressing including sandblasting and bleaching.
| Power | Yes |
|---|
| Four diamond motif resin front doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable vented wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelOne three-plug electrical outletFinish: Driftwood: a light, natural finishDistressed Finished: Sand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6015-55480-89 |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 248.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 215 |
| Image Role Data | {“6015_55480_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55480_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55480_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Open and airy, the organization is up you. The five various sized stationary shelves provide ample room for media components and a stylish television foundation.
| Dimensions | 64W x 18D x 22.5H in. |
|---|---|
| Weight | 147.00 lbs |
This entertainment wall system provides a simple design with emphasis on an attractive finish featuring a casual bone color with subtle distressing and can house your media components and accessories making your house feel like a home. Four piece unit consists of two piers (one left, one right), a 66” console and bridge; total wall Length using the four pieces is approximately 118”. Features include decorative top molding, parting rail, mullions on framed glass doors, shaped bases, shelves are adjustable, bronze finished knobs are versatile and work with almost any other finish and holes for wire management.
Contemporary and chic, this entertainment center combines natural materials and a classic black and white color scheme and shell motif to create a functional focal point. Crafted of Mango Wood with bone inlay, a natural wood finish on the outside of the case contrasts with black and white inlay on the door fronts and is complemented by a gray metal base and hardware and an off-white painted interior. There’s one removable shelf behind each door, a 3-plug electrical outlet, ventilated back panel and soft-close hinges on the doors.
| Three doors with bone inlay on the door frontsDoors have soft-close hinges and roller catchesOne removable shelf behind each doorVentilated back panelThree-plug electrical outletFinish: Light natural wood finish on outside of case with off-white painted i | Yes |
|---|---|
| Finish | Light natural wood finish on outside of case with off-white painted interior and black and white bone inlay on the door fronts. Gray metal base |
| Country Of Manufacturer | IND |
| Number Of Shelves | 3 |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.