Bal Harbour Marianna Writing Desk
Product Details
| Dimensions | 61.75W x 31.5D x 29.5H in. |
|---|---|
| Knee Space Width | 26.809999999999999 in. |
| Knee Space Height | 24.5 in. |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Dimensions | 70.5W x 34.5D x 29.5H in. |
|---|---|
| Knee Space Width | 27.5 in. |
| Knee Space Height | 24.75 in. |
| Weight | 380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 70.5 × 29.5 in |
| Brand | Sligh |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Montreux |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 61.75W x 31.5D x 29.5H in. |
|---|---|
| Knee Space Width | 26.809999999999999 in. |
| Knee Space Height | 24.5 in. |
| Dimensions | 37.5W x 20D x 31H in. |
|---|
| Dimensions | 37.5W x 20D x 90H in. |
|---|
| Dimensions | 83.75W x 17D x 30H in. |
|---|
| Storage | Yes |
|---|
| Constructed of hardwood solid and Acacia veneer | Yes |
|---|---|
| Top panel has an Electric/USB outlet bar | Yes |
| Drop-front drawer has ball bearing extension guides | Yes |
| Storage drawers have dovetail joinery, ball bearing extension guides, and veneer bottoms | Yes |
| Bottom file storage drawer accepts either letter or legal size files | Yes |
| Interior wiring access cutouts | Yes |
| Dimensions | 56.00″W X 28.00″D X 30.00″H |
| Weight | 178.57 lbs |
| Power | Yes |
|---|
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Bottom file drawers accept letter or legal size files | Yes |
| Center drop front drawer has a cord management cutout | Yes |
| Dual USB and power outlet mounted on the desk top | Yes |
| Dimensions | 62.00″W X 25.00″D X 30.50″H |
| Weight | 189.60 lbs |
Conveniently adjust the desk height to fit your needs with our motorized lift top desk. Features 4 memory positions with preset minimum and maximum height settings. 39W x 26D x 26H
About Aspen Home
Aspenhome® is distributed by Furniture Values International, LLC . Family owned since 1980, we have grown from a small home entertainment business to a full-line supplier of office, bedroom, dining, entertainment and occasional furniture. With a company culture rooted in value, care and compassion for both our employees and our retail partners, we are committed to designing products for the way people work, play and relax and we want you to put our passion to work for you.
Every single piece of furniture we design focuses on the entire user experience, from how it looks and feels to how it meets the needs of today’s consumer with helpful features from built-in power outlets and lighting to full extension drawers and hidden compartments. Each design takes into account both scale and versatility to help ensure it remains useful no matter where and how it is being used in the home, providing lasting value and utility.
Figured cathedral ash desk with artful grain patterns. Four soft close drawers available in Dune or Earth with metal pulls in Ember finish.
| Shown in Dune Finish | – |
|---|
Shabby chic design with a bit of vintage.
The Plymouth writing desk boasts a shabby chic design with contrasting wood finishes and paneled construction. With an overall graywash finish accented by a dark surface, Plymouth is ideal for those who like a bit of vintage design in their modern lives.
Solid acacia wood construction and quality veneers in a two-tone distressed finish
Three drawers
One pullout, cable-accessible keyboard tray with drop front and adjustable/removable pencil tray
Adjustable/removable dividers in the bottom left drawer
One file drawer equipped to accommodate letter- or legal-sized hanging files on the right
DIMENSIONS
32″H x 62″W x 28″D
Custom Options
Choose from more than 300 domestically made frames that can be customized to suit your personal style.
Trusted Like No Other
With more than 130 years of experience, we are committed to comfort and durability that lasts.
Our Blue Steel Spring™ Promise
Perfected over the years, this innovative and patented ribbon of steel provides unmatched comfort and durability that is guaranteed for life.
Featuring a diverse range of residential furnishings, Flexsteel offers remarkably comfortable handcrafted upholstered and wood furniture products to support every room in the home. A unique, patented steel seat spring is at the heart of Flexsteel’s upholstered furniture and is the origin behind the company’s name.
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.