You may be interested in…
Dining Room
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| All drawers have dovetail joinery, ball bearing extension guides and felt-lined bottoms | Yes |
| Removable silverware tray in top/center drawer | Yes |
| Each outside door encloses an adjustable shelf | Yes |
| Open center section has a removable wine bottle rack | Yes |
| Interior wiring access cutouts | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 60.00″W X 18.00″D X 36.00″H |
| Weight | 187.39 lbs |
Double Ped Din Tbl-base
Product Details
| Dimensions | 00.00″W X 00.00″D X 00.00″H |
|---|---|
| Weight | 71.65 lbs |
Double Ped Din Tbl-top
Product Details
| Double Ped Din Tbl-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Double Ped Din Tbl-Top | 84″ x 44″ top extends to 108″ x 44″ with one 24″ leaf inserted |
| Dimensions | 84.00″W X 44.00″D X 30.00″H |
| Weight | 174.16 lbs |
| 84″ x 44″ top extends to 108″ x 44″ with one 24″ leaf inserted | Yes |
Hampton 62″ Lift Desk I242HOGRP4
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Lift Top Desk | Conveniently adjust the desk height to fit your needs with our motorized lift top desk. Features 3 memory positions with preset minimum and maximum height settings. |
| Charging Compartment | The charging compartment is conveniently located on the top of the desk. Contains 2 A/C and USB charging ports and features soft close hinges to keep fingers safe. |
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
Hampton 66″ Executive Desk
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
|---|---|
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| Dual A/C Outlets | Conveniently placed outlets to keep your devices powered. |
| Felt Lined Top Drawers | The beautiful premium felt lining helps protect delicate items and reduces movement of objects while opening and closing the drawer. |
Hampton Combo File
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
Hampton Credenza & Hutch I242HOGRP1
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Product Details
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
|---|---|
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
Hampton Credenza Desk
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Product Details
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
|---|---|
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
Hampton Door Bookcase
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Product Details
| Feature | This item may not have any flashy features but we still think it’s pretty awesome 🙂 |
|---|
Hampton Lift Desk Top (for Iuab-301-2)
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Flip Down Hidden Compartment | Sometimes, there’s more than meets the eyes. An extra compartment that’s not on the beaten path. This compartment also contains 2 A/C outlets with a desktop grommet for access. |
| Lift Top Desk | Conveniently adjust the desk height to fit your needs with our motorized lift top desk. Features 3 memory positions with preset minimum and maximum height settings. |
Hampton Open Bookcase
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
Product Details
| Feature | This item may not have any flashy features but we still think it’s pretty awesome 🙂 |
|---|
Myra Chairsider
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Drawer has dovetail joinery, and a wood-on-wood guide | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Dimensions | 16.00″W X 25.00″D X 24.00″H |
| Weight | 33.07 lbs |
Myra Leg End Table
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Drawer has dovetail joinery, and a wood-on-wood guide | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Dimensions | 24.00″W X 28.00″D X 24.00″H |
| Weight | 49.60 lbs |
Myra Leg Small Cocktail Table
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Two drawers have dovetail joinery, and wood-on-wood guides | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Equipped with removable casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Dimensions | 36.00″W X 24.00″D X 19.00″H |
| Weight | 65.04 lbs |
Myra Rect Leg Dining Table
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| 60″ x 36″ top extends to 74″ x 36″ with one 14″ self-storing butterfly leaf inserted | Yes |
| Dimensions | 60.00″W X 36.00″D X 30.00″H |
| Weight | 114.64 lbs |
Myra Rectangle Dining Table
Product Details
| Double Ped Din Tbl-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Double Ped Din Tbl-Top | 84″ x 44″ top extends to 108″ x 44″ with one 24″ leaf inserted |
Myra Round Dining Table
Product Details
| Round Dining Table-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Round Dining Table-Top | 48″ x 48″ top extends to 48″ x 66″ with one 18″ leaf inserted |
Myra Uph Arm Dining Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 18 1/2″ | Yes |
| Arm height: 25 1/2″ | Yes |
| Arm width between arms: 20 1/2″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 23.50″W X 24.75″D X 38.00″H |
| Weight | 22.60 lbs |
Myra Uph Dining Bench
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 19″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 64.00″W X 18.00″D X 19.00″H |
| Weight | 27.56 lbs |
Myra Uph Side Dining Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 18 1/2″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 21.00″W X 24.75″D X 38.00″H |
| Weight | 0.00 lbs |
Myra Xx-Bak Side Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid with a bent plywood back | Yes |
|---|---|
| Wood seat with saddle-shape cutout | Yes |
| Seat height: 18 1/2″ | Yes |
| Dimensions | 20.00″W X 23.00″D X 40.75″H |
| Weight | 45.19 lbs |
Myra Xx-Bak Uph Arm Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 19 1/4″ | Yes |
| Arm height: 24 3/4″ | Yes |
| Arm width between arms: 19″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 23.00″W X 23.00″D X 40.75″H |
| Weight | 20.39 lbs |
Myra Xx-Bak Uph Side Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 19 1/4″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 20.00″W X 23.00″D X 40.75″H |
| Weight | 36.38 lbs |
Occasional Tables
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Two drawers have dovetail joinery, and wood-on-wood guides | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 58.00″W X 16.00″D X 29.50″H |
| Weight | 76.06 lbs |
Round Dining Table-base
Product Details
| Dimensions | 00.00″W X 00.00″D X 00.00″H |
|---|---|
| Weight | 26.46 lbs |
Round Dining Table-top
Product Details
| Round Dining Table-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Round Dining Table-Top | 48″ x 48″ top extends to 48″ x 66″ with one 18″ leaf inserted |
| Dimensions | 48.00″W X 48.00″D X 30.00″H |
| Weight | 102.51 lbs |
| 48″ x 48″ top extends to 48″ x 66″ with one 18″ leaf inserted | Yes |