Abington B3804-54R Queen/King Panel Bed Rails SU
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | metal decoration on headboard and footboard. |
| Construction & Features | slats with support legs for regular footboard. |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs for regular footboard. |
| Construction & Features | metal decoration on headboard and footboard. |
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 79 × 20 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Abington B3804 |
"*" indicates required fields
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | metal decoration on headboard and footboard. |
| Construction & Features | slats with support legs for regular footboard. |
| Storage | Yes |
|---|
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slat roll for storage footboard. |
| Construction & Features | storage footboard w/2 drawers. |
| Construction & Features | metal decoration on headboard and footboard. |
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | metal decoration on headboard and footboard. |
| Construction & Features | slats with support legs for regular footboard. |
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs for regular footboard. |
| Construction & Features | metal decoration on headboard and footboard. |
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | support leg w/ levelers. |
| Construction & Features | metal with nails decoration at top 2 sides. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 22.5″W x 25.75″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 57.15cm W x 65.41cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | upholstery on seat and back |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | adjustable seat height up to 4″ |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Dimensions | 50″W x 3.5″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 8.89cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
| Dimensions | 66″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 45″W x 20″D x 68″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 114.3cm W x 50.8cm D x 172.72cm H |
| Construction & Features | 1 sliding wood door |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer on the left |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves, 1 clothes rod and 2 drawers on the right |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelves and back panel are of MDF with pine veneer |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Dimensions | 48″W x 3.5″D x 43.25″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 8.89cm D x 109.86cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
| Construction & Features | metal decoration on frame |
| Dimensions | 30″W x 18″D x 29.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 76.2cm W x 45.72cm D x 75.56cm H |
| Construction & Features | 3 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.