You may be interested in…
Calistoga B2590-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 29″W x 18″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 73.66cm W x 45.72cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | on/off touch lighting control |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
Calistoga B2590-10 Drawer Chest
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 147.32cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
Calistoga B2590-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Calistoga B2590-32 Gentleman’s Chest
Product Details
| Dimensions | 45″W x 20″D x 68″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 114.3cm W x 50.8cm D x 172.72cm H |
| Construction & Features | 1 sliding wood door |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer on the left |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves ,1 clothes rod and 2 drawers on the right |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelves and back panel are of MDF with pine veneer. |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Calistoga B2590-54 Complete Queen Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-54F Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-54H Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-54R Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-55 Queen Shutter Panel Bed
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Calistoga B2590-55F Queen Shutter Panel Bed Footboard SU
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Calistoga B2590-55H Queen Shutter Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Calistoga B2590-55R Queen/King Shutter Panel Bed Rails SU
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Calistoga B2590-64 Complete King Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-64F Wood King Panel Bed Footboard SU
Product Details
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-64H Wood King Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-65 King Shutter Panel Bed
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Calistoga B2590-65F King Shutter Panel Bed Footboard SU
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Calistoga B2590-65H King Shutter Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Calistoga B2590-74 Complete Cal.King Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 82″W x 92″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 233.68cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Calistoga B2590-74R Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Product Details
| Dimensions | 82″W x 92″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 233.68cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Complete Panel Bed, Full 4/6 Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 56 |
| Depth | 80 |
| Height | 54 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Complete Panel Bed, Twin 3/3 Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 41 |
| Depth | 80 |
| Height | 54 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Complete Twin Over Full Bunk Set Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 66 |
| Depth | 80 |
| Height | 72 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Complete Twin Over Twin Bunk Bed Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 66 |
| Depth | 80 |
| Height | 72 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Desk Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 52 |
| Depth | 18 |
| Height | 30 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Drawer Chest Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 38 |
| Depth | 18 |
| Height | 50 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Dresser Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 54 |
| Depth | 18 |
| Height | 35 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Mirror Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 34 |
| Depth | 1 |
| Height | 40 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Open Night Stand Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 22 |
| Depth | 17 |
| Height | 26 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Ottoman 506-40
Trundle Storage Drawer Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 75 |
| Depth | 41 |
| Height | 12 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |
Underbed Storage Unit Brown Finish
Product Details
| Crafted Of Select Hardwood Solids And Acacia Veneer | Yes |
|---|---|
| Unique Plank Details In A Tree House Brown Finish | Yes |
| Dark Iron Bar Pull Hardware | Yes |
| Width | 76 |
| Depth | 18 |
| Height | 12 |
| Finish | Tree House Brown |
| Fabric | N/A |
| Material | Select Hardwoods and Acacia Veneers |
| Hardware | Dark Iron |