Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6Upholstered Headboard-SpeckledGray
Features
| Fabric | Yes |
|---|
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Weight | 41.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 85 × 8 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
"*" indicates required fields
| Fabric | Yes |
|---|
With a chic French industrial look, you can use this metal and wood console as a sofa table, desk and even for extra dining when guests arrive. Two leaves on either side flip open, and pull-out supports brace the leaves when open. The soft Flaky White finish over Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneers contrasts with the Aged Iron base.
| Two leaves flip openFinger grooves at the ends of the leavesFour pull-out supports with knobs to support leaves when openAged iron metal baseFinish: Flaky white finish. Aged iron baseDistressed Finished: Rasping, chiseling, nail holes, wire brushing, emul | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Maple Veneers, Metal and Solid-Wood Edge Top |
| Finish | Flaky white finish. Aged iron base |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Fabric | Yes |
|---|
| Fabric | Yes |
|---|
With a casual chic spin on classic European farmhouse and cottage style, the graceful silhouette of the Ciao Bella Spindle Back Counter Stool is destined to be a favorite of family and friends alike. The compelling, multi-layered back finish with rub-through and hand distressing adds to the charm and versatility. 42 _ inches high.
| Alternate Finish Items | 5805-75351-96 5805-75351-02 |
|---|---|
| Carton Height | 46.75 |
| Carton Length | 26.50 |
| Carton Weight | 33.00 |
| Carton Width | 26.75 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.75 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods and Copper Sheet |
| Material Filter | Wood |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 24 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.75 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 17.6 |
| Image Role Data | {“5805_75351_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_75206_80_351_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_75351_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_75351_99_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Si |
A marvel of craftsmanship and an artistic blend of natural materials, the Surfrider Writing Desk is crafted of Pecan Veneers in the light natural Driftwood with accents in rope and cane and a stone veneer top. There are 2 fixed shelves on each end.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6015-10458-89 |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 64.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Pecan Veneers, Rope, Cane, Stone Veneer |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6015_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6015_10458_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_10458_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
A craftsman flair and laid-back casual vibe distinguishes the Surfrider One-Drawer Nightstand. Crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood, the nightstand has one self-closing drawer and a solid-wood edge top.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 92.50 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.375W x 9.75D x 1.75H |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Felt Panel, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 72 |
| Image Role Data | {“6015_90015_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90015_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Create a calming resort-inspired retreat in your home with the laid-back Sundance Barrel Back Chair. The appealing lattice design of the cane seat back combines with a loose back pillow and an upholstered seat covered in the Zuri Cream performance fabric to invite you to linger and relax. The legs, arms and X-style stretcher are finished in the light natural Driftwood finish with distressing including sandblasting and bleaching.
| Fabric | Yes |
|---|
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
|---|---|
| Arm Height | 26.75 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 26.25 |
| Carton Weight | 41.00 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 23.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Zuri Cream (Performance); 83% Polyester, 17% Acrylic; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Height | 30.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric, Foam, Cane and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-ZURI-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 23.5 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 25.75 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 21 |
| Image Role Data | {“6015_75203_600_160_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_75213_600_160_80_room”:[“Room Image 2″],”6015_75600_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_75600_80_back_silo”:[“Silo Image 2 |
Minimalist and modern, the St. Armand round cocktail table is filled with character. Crafted of Acacia Solid Wood in a light rustic finish, it features a lightly-scaled metal base with spherical stretchers at the top and bottom. From outside leg to outside leg, the table measures 37 inches wide.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.75 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 52.91 |
| Carton Width | 41.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 38.58 |
| Image Role Data | {“5601_80110_LTWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5601_80110_113_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80110_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80110_LTWD_top” |
Offering a modern silhouette in a classic pattern, the Commerce & Market Cocktail Table has an octagonal shape, plinth base and a striped design using contrasting neutral-colored finishes. Crafted of Mango Wood, the table has a light wood finish and is on casters for easy mobility.
| Carton Height | 21.50 |
|---|---|
| Carton Length | 44.50 |
| Carton Weight | 114.00 |
| Carton Width | 47.50 |
| Depth | 42.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 19.00 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Mango Wood |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 94 |
| Image Role Data | {“7228_80022_05_detail1”:[“Detail Image 1″],”7228_80022_05_room”:[“Room Image 1″],”7228_80022_05_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80022_05_room3”:[“Room Image 3″],”7228_80022_05_silo”:[“Silo Ima |
With a chic designer look for sophisticated casual appeal, the Serramonte Console is crafted of Mango Wood and features a German silver metal chevron-patterned inlay on the front with dark pewter-colored European pulls. Accommodating up to a 70-inch TV, the console has 3 doors and 3 removable shelves with a ventilated back panel.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Wood, Metal and German Silver |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 220 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 159 |
| Image Role Data | {“5649_55469_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5649_55469_MWD_room2”:[“Room Image 2″],”5649_55469_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5649_55469_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.