Harper B5321-45 Shaped Mirror
Product Details
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass. |
|---|---|
| Construction & Features | metal frame with mirror decoration. |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Storage | Yes |
|---|
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | floor protectors. |
| Construction & Features | slat roll for storage footboard. |
| Construction & Features | storage footboard w/2 drawers. |
| Construction & Features | 2 LED lamps shipped with headboard. |
| Construction & Features | predrilled holes on headboard to install LED lamps. |
| Construction & Features | touch lighting control at the sides of headboard for LED lamps. |
| Construction & Features | metal caps on headboard edges and footboard feet. |
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 2 × 13.63 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Silo White and Forged Iron and Textured Glass |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper Springs B5321 |
"*" indicates required fields
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass. |
|---|---|
| Construction & Features | metal frame with mirror decoration. |
| Storage | Yes |
|---|
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slat roll for storage footboard. |
| Construction & Features | storage footboard w/2 drawers. |
| Construction & Features | metal frame decoration on headboard and metal caps on headboard corners and footboard feet. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Construction & Features | 6 drawers with appearance of 9 drawers , including 2 felt lined top drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | metal caps on feet. |
| Construction & Features | support leg w/ levelers. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
| Storage | Yes |
|---|
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | metal frame decoration on headboard and metal caps on headboard corners and footboard feet. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Construction & Features | slat roll for storage footboard. |
| Construction & Features | storage footboard w/2 drawers. |
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Construction & Features | 2 LED lamps shipped with headboard. |
| Construction & Features | predrilled holes on headboard to install LED lamps. |
| Construction & Features | touch lighting control at the sides of headboard for LED lamps. |
| Construction & Features | metal caps on headboard edges and footboard feet. |
| Dimensions | 45″W x 20″D x 68″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 114.3cm W x 50.8cm D x 172.72cm H |
| Construction & Features | 1 sliding wood door |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer on the left |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves, 1 clothes rod and 2 drawers on the right |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelves and back panel are of MDF with pine veneer |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Dimensions | 45″W x 20″D x 68″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 114.3cm W x 50.8cm D x 172.72cm H |
| Construction & Features | 1 sliding door |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer on the left |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves ,1 clothes rod and 2 drawers on the right |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelves and back panel are of MDF with pine veneer |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Dimensions | 82″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 48″W x 3.5″D x 43.25″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 8.89cm D x 109.86cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
| Construction & Features | metal decoration on frame |
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 50″W x 3.5″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 8.89cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.