Palm Desert Rancho Mirage Panel Headboard Queen 575-133HB
The Rancho Mirage headboard features a striking hexagonal veneer pattern, framed by an open architectural design around the perimeter.
Product Details
| Dimensions | 63.25W x 2D x 64H in. |
|---|
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Rancho Mirage headboard features a striking hexagonal veneer pattern, framed by an open architectural design around the perimeter.
| Dimensions | 75.75W x 2D x 66H in. |
|---|
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 75.75 × 66 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | SONORAN |
| Style | RELAXED CONTEMPORARY |
| Collection | Palm Desert |
"*" indicates required fields
The Rancho Mirage headboard features a striking hexagonal veneer pattern, framed by an open architectural design around the perimeter.
| Dimensions | 63.25W x 2D x 64H in. |
|---|
Casual Contemporary designs crafted from quartered hickory veneers and select hardwoods in a sundrenched Sierra tan finish. Concave back in twisted lampakanai rope with contrasting darker stripe at bottom. Brushed gold hooded casters. Available in standard fabric 229211 Palmdale, a performance fabric featuring a linen weave in a winter-white coloration. Contents: 85% Cotton and 15% Linen. The standard casters on all Lexington Home Brands upholstered chairs are designed for use on carpeted, porcelain, ceramic or stone surfaces. Most hardwood and vinyl floors have a softer surface, which may cause casters to leave tracking marks. In cases where the chairs are used directly on hardwood flooring, engineered flooring or vinyl surfaces, the standard casters should be replaced with hardwood-safe casters.
| Fabric | Yes |
|---|
| Inside Width | 21 in. |
|---|---|
| Dimensions | 24.75W x 25.5D x 34H in. |
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 19.25 in. |
| Inside Depth | 19.75 in. |
| Weight | 45.00 lbs |
| Dimensions | 38W x 29D x 16H in. |
|---|---|
| Seat Height | 15 in. |
| Dimensions | 32W x 30D x 29H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
Swivel chairs allow for easy conversation, while simultaneously creating a casual feel within a given design asethetic. A sleek frame is enhanced by a perimeter of nailhead trim creating a refined look perfect for nearly any seating area. Customize with your own fabric or choose one from the extensive Lexington Upholstery library to create a design uniquely yours.
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 31W x 34D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 27 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 24 in. |
| Inside Depth | 21 in. |
Inspired by the distinctive spirit of luxurious destination travel, this stunning piece offers refined detailing in the most sophisticated form. Intricate door carvings, influences by indigenous cultures, evoke a sense of adventure and curiosity as your eyes explore the lush jungle scene filled with delightful details. Behind the magnificently carved doors are eight adjustable shelves and two drawers for ample storage. The finish is a rich tobacco coloration.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 52W x 18.5D x 40H in. |
|---|---|
| Weight | 285.00 lbs |
Create a statement with the screen printed animal design on the hall chest. The four full-extension, self-closing drawers provide ample storage while the horizontal channel detail between the drawers wrap around the door panels to provide continuous design.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 52W x 18D x 37H in. |
|---|---|
| Weight | 250.00 lbs |
Functional as it is stylish, this dresser features nine drawers with woven raffia fronts. These are complemented by bamboo carved posts with leather wrapped pencil rattan accents and bun feet.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 62W x 21D x 42.5H in. |
|---|---|
| Weight | 280.00 lbs |
The 26-inch diameter end table pairs an elegant metal base with an oak top.
| Dimensions | 26W x 26D x 24H in. |
|---|---|
| Diameter | 26 in. |
| Weight | 53.00 lbs |
The classic design offers three drawers, tapered feet, and custom designed ring pull hardware in an aged pewter finish.
| Dimensions | 30W x 19D x 31H in. |
|---|---|
| Weight | 144.00 lbs |
Wardrobe storage is easy in the eight drawer double dresser, with tapered feet. The custom design ring pull hardware is finished in an aged pewter coloration.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 68W x 20D x 38H in. |
|---|---|
| Weight | 311.00 lbs |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.