You may be interested in…
Fiddler Chair
Product Details
| Item Weight | 13 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany Legs and Rope On Aluminium Frame |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:24 x D:22 x H:32 |
Lancaster B4352-01 Drawer Nightstand
Product Details
| Dimensions | 29″W x 18″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 73.66cm W x 45.72cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | on/off touch lighting control |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
Lancaster B4352-10 Drawer Chest
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 58″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 147.32cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
Lancaster B4352-20 Drawer Dresser
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster B4352-2040 Drawer Dresser with Landscape Mirror
Lancaster B4352-40 Landscape Mirror
Product Details
| Dimensions | 50″W x 3.5″D x 38.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 8.89cm D x 97.79cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
Lancaster B4352-54 Complete Queen Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-54F Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-54H Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-54R Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-55 Complete Queen Shutter Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 66″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-55F Wood Queen Shutter Panel Bed Footboard SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-55H Wood Queen Shutter Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Dimensions | 66″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-55R Wood Queen/King Shutter Panel Bed Rails SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-64 Complete King Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-64F Wood King Panel Bed Footboard KD
Product Details
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-64H Wood King Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-65 Complete King Shutter Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 82″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-65F Wood King Shutter Panel Bed Footboard SU
Product Details
| Dimensions | 82″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-65H Wood King Shutter Panel Bed Headboard KD
Product Details
| Dimensions | 82″W x 89″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 226.06cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-74 Complete Cal.King Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 82″W x 92″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 233.68cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-74R Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Product Details
| Dimensions | 82″W x 92″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 233.68cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-75 Complete Cal.King Shutter Panel Bed
Product Details
| Dimensions | 82″W x 93″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 236.22cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
Lancaster B4352-75R Wood Cal.King Shutter Panel Bed Rails SU
Product Details
| Dimensions | 82″W x 93″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 236.22cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
West End Bar Console With Three Stools
The West End Bar Console has a bluestone inset top and comes with three barstools included. The bar stools have wood seats, wood legs and metal cap footrests.
West End Bar Stool
The West End Bar Stool has a wood seat, wood legs and a metal cap footrests.
West End Bunching Bookcase
The West End Bunching Bookcase has one puck light, one wood frame adjustable shelf with glass insert on top section, and one adjustable wood shelf on top section. Behind the two doors on the bottom section is one adjustable shelf.
West End Corner Table
The West End Corner Table is a table that can be used with the 042-940 desk. This corner table has one shelf.
West End Entertainment Console
The West End Entertainment Console has one adjustable self behind each door, one center adjustable shelf, one center drawer, a power bar and wire management.
Features
| Power | Yes |
|---|
West End Lift Top Desk
The West End Lift top desk makes the home experience much better for those who put in the hours at home. Its lift top work surface is perfect for standing while working on a laptop (it can support up to 25 pounds in the lift position). It is designed to be used on its own or in combination with the writing desk for a fully functional home office.
West End Mobile File
The West End Mobile File cabinet has two drawers. The bottom drawer is designed to function as a file drawer. The file cabinet comes with casters for easy mobility and will fit under the desk.
West End Rectangular Coffee Table
The West End Rectangular Coffee Table has a bluestone inset top with metal “X” details on the end and one fixed wood shelf. This piece also has removeable casters for easy mobility. Some assembly is requires.
West End Rectangular Drawer End Table
West End Round Chairside Table
West End Square Coffee Table
The West End Square Coffee Table has a bluestone inset top and one drawer. This piece has removeable casters for easy mobility. Some assembly is required.