Alexa Tall Twin Headboard (42W) HT300-T
Product Details
| Outside Dimensions | 42W x 4D x 72H |
|---|---|
| Com | Plain: 6.75 yds, Repeat of 2-14″: 8.50 yds, Repeat of 15-27″: 9.25 yds |
| Weight | 35 lbs. |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Outside Dimensions | 64W x 88D x 60H |
|---|---|
| Com | Plain: 12.00 yds, Repeat of 2-14″: 15.00 yds, Repeat of 15-27″: 16.25 yds |
| Weight | 100 lbs. |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 64 × 60 in |
| Brand | CR Laine |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Short Queen |
| Collection | Alexa |
"*" indicates required fields
| Outside Dimensions | 42W x 4D x 72H |
|---|---|
| Com | Plain: 6.75 yds, Repeat of 2-14″: 8.50 yds, Repeat of 15-27″: 9.25 yds |
| Weight | 35 lbs. |
| Outside Dimensions | 80W x 88D x 60H |
|---|---|
| Com | Plain: 13.00 yds, Repeat of 2-14″: 16.25 yds, Repeat of 15-27″: 17.75 yds |
| Weight | 120 lbs. |
| Outside Dimensions | 80W x 88D x 72H |
|---|---|
| Com | Plain: 13.50 yds, Repeat of 2-14″: 17.00 yds, Repeat of 15-27″: 18.25 yds |
| Weight | 120 lbs. |
| Outside Dimensions | 42W x 83D x 72H |
|---|---|
| Com | Plain: 9.50 yds, Repeat of 2-14″: 12.00 yds, Repeat of 15-27″: 13.00 yds |
| Weight | 75 lbs. |
| Outside Dimensions | 42W x 83D x 60H |
|---|---|
| Com | Plain: 9.00 yds, Repeat of 2-14″: 11.25 yds, Repeat of 15-27″: 12.25 yds |
| Weight | 75 lbs. |
Showcasing refined elegance in a casual silhouette, the Ames Bed offers a contemporary farmhouse aesthetic with a cool white finish and plank-style panel detailing on the headboard.
| Finish Rustic Oak | Yes |
|---|---|
| Footboard 16 inches height | Yes |
| Reversible side rails | Yes |
| Optional slat roll available for mattress only use | Yes |
Accent your bedroom with the perfect blend of European Traditional design and casual appeal using the Magnolia Manor Queen Panel Headboard. Finished in a weathered brown and antique white finish with heavy chipping combination this piece is crafted of poplar solids and white oak and birch veneers.The queen panel headboard features an arched crown with dog bone accents on each corner adding definition and character. The headboard will work with a metal bed frame or the panel footboard and rails.
Free Delivery - Not Available In Store
With its clean-lined look and modern attitude, this queen panel bed is a fresh style awakening. A warm gray hue over replicated oak grain easily complements other furniture finishes. The simple, unadorned profile is given depth and dimension with the addition of plank-style moulding on the headboard—proof that beauty lies in the details.
Distinctive raised panel molding on the Walnut Creek bed elegantly frames cathedral grain patterns in the rich walnut veneers. Raised molding is repeated in the design of the side rails and footboard. Clean lines and classic styling reflect the updated look of New Traditional styling.
| Dimensions | 83W x 89D x 66H in. |
|---|
The carved bamboo posts with chippendale inspired cutouts above a woven rattan panel gives rise to the peaceful tropics. Both high and low carved bamboo posts and removable canopy are included with the West Indies Bed, giving you the option to change the look as you desire and store the other pieces underneath for future preference.
| Dimensions | 82W x 87D x 87H in. |
|---|
Showcasing refined elegance in a casual silhouette, the Ames Bed offers a contemporary farmhouse aesthetic with a cool white finish and plank-style panel detailing on the headboard.
| Height from floor to bottom of box spring: 7 inches | – |
|---|---|
| Footboard 16 inches height | Yes |
| Reversible side rails | Yes |
| Optional slat roll available for mattress only use | Yes |
| Finish: Rustic Oak | Yes |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.