Tinley B4646-45 Shaped Mirror
Other
| 5mm clear glass w/ 1″ bevel | Yes |
|---|
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| 8 drawers with 2 felt lined hidden top drawers | Yes |
|---|---|
| 2 flip panel wood doors in the top center | Yes |
| 1 adj. wood shelf behind doors | Yes |
| tinted drawers w/french dovetail in front & english in back | Yes |
| Weight | 187.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browm |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park B4646 |
"*" indicates required fields
| 5mm clear glass w/ 1″ bevel | Yes |
|---|
| 2 wood doors | Yes |
|---|---|
| 2 adj. wood shelves and 2 drawers behind the doors | Yes |
| tinted drawers w/french dovetail in front & english in back | Yes |
| side mount ball bearing guides | Yes |
| sealed case piece | Yes |
| 6 drawers with felt lined hidden top drawer | Yes |
|---|---|
| tinted drawers w/french dovetail in front & english in back | Yes |
| side mount ball bearing guides | Yes |
| sealed case piece | Yes |
| weight capacity: 150 lbs for top | Yes |
| 1 felt lined hidden drawer on top | Yes |
|---|---|
| 2 flip panel wood doors on top and 1 adj. wood shelf behind doors | Yes |
| tinted drawers w/french dovetail in front & english in back | Yes |
| side mount ball bearing guides | Yes |
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Heartland 9 Drawer Dresser
The Heartland 9-drawer dresser is sure to make a statement in any home, as its heavily distressed finish is adaptable to any space. The antique white finish and tobacco tops are accented by raised panels and antique brass hardware. The many drawer sizes allow you maximize storage, with the top drawers being felt lined and the bottom drawers being cedar lined. The wood framed drawers and raised panels on the dresser sides and top creates a classic cottage style.
Wood: Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak & Birch Veneers
Finish: Antique White Finish w/ Tobacco Tops
Item Features:
•Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm)
•French & English Dovetail Construction
•Bottom Case Dust Proofing
•Premium Felt Lined Top Drawers
•Cedar Lined Bottom Drawers
•Wood Framed Drawer Fronts
•Raised Panels
•Antique Brass Knob Hardware
Dimensions:
W66 x D18 x H38
About Liberty Furniture
Liberty Furniture is known for its skilled craftsmen, a strong attention to detail, and a commitment to innovative designs. They are one of the best known furniture makers for a reason. Liberty Furniture has created styles for everyone, whether you are looking for the elegance of traditional pieces or the chic simplicity of more modern designs. Liberty Furniture is synonymous with quality craftsmanship and enduring style. With a rich heritage spanning decades, they pride themselves on creating furniture that stands the test of time. Their commitment to superior materials and expert construction ensures that each piece exudes elegance and durability. From traditional to modern designs, Liberty Furniture offers a curated selection that caters to every discerning homeowner. Elevate living spaces with the timeless appeal of Liberty Furniture.
Functional as it is stylish, this dresser features nine drawers with woven raffia fronts. These are complemented by bamboo carved posts with leather wrapped pencil rattan accents and bun feet.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 62W x 21D x 42.5H in. |
|---|---|
| Weight | 280.00 lbs |
The 60-inch dresser features six soft-close drawers with woven raffia drawer fronts. Note the touch of Mid-Century styling in the soft radius corners of the drawers.
| Dimensions | 60W x 20D x 36H in. |
|---|---|
| Weight | 271.85 lbs |
60 inch 8 drawer master dresser with all the splits, cracks, knot holes – all of the aging and refining that can only be provided by Mother Nature herself. Featuring English Dovetail design in the top front corners of the top.
| Storage | Yes |
|---|
| Made in the USA | Yes |
|---|---|
| Made from American White Oak Solids and White Oak Veneers | Yes |
| Custom-designed hardware | Yes |
| Ultra-smooth drawer interiors and self-closing dual steel ball bearing drawer guides located under each drawer | Yes |
| Honest and Authentic Materials, American Craftsmanship | Yes |
| Vaughan Bassett’s products comply with ASTM International F2057, a voluntary stability standard for clothing storage furniture. Furniture tip restraints and instructions for installation are included. | Yes |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.