Paxton B4805-40 Landscape Mirror
Product Details
| Dimensions | 42″W x 2.5″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 106.68cm W x 6.35cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Dimensions | 19 × 64 × 78 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Paxton Place B4805 |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 42″W x 2.5″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 106.68cm W x 6.35cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel |
| Storage | Yes |
|---|
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slat roll for storage footboard. |
| Construction & Features | storage footboard w/2 drawers. |
| Construction & Features | 2 LED lamps shipped with headboard. |
| Construction & Features | touch lighting control on back of headboard for LED lamps. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Storage | Yes |
|---|
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slat roll for storage footboard. |
| Construction & Features | storage footboard w/2 drawers. |
| Construction & Features | 2 LED lamps shipped with headboard. |
| Construction & Features | touch lighting control on back of headboard for LED lamps. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 67″W x 86″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 170.18cm W x 218.44cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slat roll for storage rail |
| Construction & Features | storage rail w/2 drawers |
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 83″W x 90″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 210.82cm W x 228.6cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slat roll for storage rail |
| Construction & Features | storage rail w/2 drawers |
| Eight drawers | Yes |
|---|---|
| Jewelry tray insert | Yes |
| Cedar bottom bottom drawers | Yes |
| Sandbar finish | Yes |
The clean, pared-down lines of the Charlotte Dresser make this 6-drawer dresser an updated bedroom classic. Tapered legs are carved with recessed lines that accent the understated carved rosettes. Each of the six soft-close drawers features a metal ring pull in a dark Brentwood finish that matches the metal leg ferrules. A moderately distressed and glazed finish accents the unique grain and carved details of the elm veneer. Choose rich, dark Tavern finish or light, soft Washed Elm finish.
Dimensions:
HEIGHT OVER ALL 37″
WIDTH OVER ALL 68″
DEPTH OVER ALL 20″
About Bassett Furniture
Bassett Furnitures rich heritage is a source of great pride for us. It’s a story that goes back to 1902, when furniture making was shifting from local cabinet makers to larger scale production to keep up with the growth of America. Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. Today, Bassett is passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs.
Leather Quality
Natural markings give leather character, each hide unique and distinctive.
Upholstery Quality
For more than 100 years, we’ve been perfecting the art of crafting furniture.
Wood Quality
We harvest select Appalachian hardwoods and bring them new life as your furniture.
Boasting six spacious drawers accented by ring pull hardware, the Six Drawer Dresser showcases a chicly rustic appeal with delicate etched detailing and a clean off-white finish.
| 6 Drawers | Yes |
|---|---|
| Removable felt like jewelry tray in top Left and Right drawers | Yes |
| Cedar bottom in Bottom drawers | Yes |
| Finish: Rustic Oak | Yes |
Thirteen drawers of various sizes are ideal for the person who likes to keep everything organized and in its place. Paradise is best experienced in the absence of clutter.
| Dimensions | 66W x 22D x 41.75H in. |
|---|---|
| Weight | 259.00 lbs |
The perfect complement to a seaside or cottage bedroom! This Sea Salt finish, 6-drawer dresser has textured, ribbed top drawers, oil-rubbed bronze pull knobs, and custom oval ring pulls featuring soft, self-closing drawer guides. The perfect amount of storage!
Vintage rustic meets coastal chic in the Shoreline Collection that includes a panel bed (available with storage), 6-drawer dresser, 5-drawer tall chest, nightstand, bedside table, and mirror. This suite is easily adaptable to many spaces.
A Sea Salt distressed white finish and transitional elements give these pieces a comfy, casual feel–perfect for a beach house or if you want to bring some relaxed coastal style home to you. Ribbed top drawers on case pieces bring an element of texture. Drawer fronts are adorned with custom oval ring pulls in an oil-rubbed bronze finish. Case pieces feature soft self-closing drawer guides. A simple, straightforward bed complements the cases, and completes the bedroom. Shoreline is a bedroom which will feel at home whether you live at the shore, or simply cherish the relaxed simplicity that a coastal life can bring.
Width 64″ (162.6 cm)
Depth 20″ (50.8 cm)
Height 36″ (91.4 cm)
About Bassett Furniture
Bassett Furnitures rich heritage is a source of great pride for us. It’s a story that goes back to 1902, when furniture making was shifting from local cabinet makers to larger scale production to keep up with the growth of America. Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. Today, Bassett is passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs.
Leather Quality
Natural markings give leather character, each hide unique and distinctive.
Upholstery Quality
For more than 100 years, we’ve been perfecting the art of crafting furniture.
Wood Quality
We harvest select Appalachian hardwoods and bring them new life as your furniture.
Add a touch of modern rustic elegance to your bedroom with the Woodridge 9-Drawer Dresser in Sierra Brown finish, Antiqued Pewter Hardware, and lots of convenient storage. 3 felt-lined top drawers with knob pulls and raised diamond pattern. 6 cedar-lined bottom drawers with ring pulls.
70″Wx19″Dx40″H
About Bassett Furniture
Bassett Furnitures rich heritage is a source of great pride for us. It’s a story that goes back to 1902, when furniture making was shifting from local cabinet makers to larger scale production to keep up with the growth of America. Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. Today, Bassett is passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs.
Leather Quality
Natural markings give leather character, each hide unique and distinctive.
Upholstery Quality
For more than 100 years, we’ve been perfecting the art of crafting furniture.
Wood Quality
We harvest select Appalachian hardwoods and bring them new life as your furniture.
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.