Ashton Leather Chair LL7118-11
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 32W x 38D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 32.25 in |
| Brand | Lexington |
| Color | Brown |
| Detail Color | BRENTWOOD |
| Style | Traditional |
| Collection | Kensington Place |
"*" indicates required fields
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 32W x 38D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
Apply any Lexington Upholstery fabric or your own custom fabric to create a chair that reflects your personal style. The Brentwood finish, a rich oxford brown coloration, is available only as shown.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 21W x 27D x 40H in. |
|---|---|
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 38W x 35.5D x 30.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 28.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 19.5 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
| As Shown | Body Fabric: 4180-61 Grade 3 Nailhead Trim: #13 – 3/8″ Nickel Finish: Millstone |
Apply any Lexington Upholstery fabric or your own custom fabric to create a chair that reflects your personal style. The Brentwood finish, a rich oxford brown coloration, is available only as shown.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 24W x 27D x 40H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 22 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
A refreshing Stonewash Denim finish paired with delicate embossment define the Three Drawer Chest, a sleek storage piece boasting a renewed sense of traditional style.
Three drawers
Electric outlet with 2 USB
Cedar bottom in bottom drawer
Stone Washed Denim finish
Dimensions: 38W X 18D X 29H
About Universal Furniture
Universal Home Furniture offers quality, functional, and fresh furniture styles for every room in your home. Their signature aesthetic is striking yet simple and blends timeless appeal with timely trends for a traditional yet relevant look. Universal Furniture operates on the belief of creating “Good, Affordable, Smart Design”–a mission statement the brand delivers on through its wide offering of well-priced wooden and upholstered furnishings in dozens of collections. Operating out of High Point, North Carolina since 1997, this ascendant brand has quickly garnered a reputation for excellence in style and quality and proven its keen cognizance of forthcoming trends in the modern furniture market—hence their “Universal” moniker.
Special order upholstery allows you to unleash your imagination with over 400 fabrics, leathers and 200+ frames. Many Universal Furniture sale collections are offered in several finishes, and most sets include coordinating items which can be mixed and matched to create an eclectic look that’s truly your own. For a truly modern look, many Universal Furniture sets carry details such as tufting, nailhead trim, weathered wood, and metal accents. To create a space that’s rooted in tradition yet modern in simplicity, browse the entire Universal Home Furniture brand by category or collection.
Add a soft touch to bedroom spaces with the Escape Nightstand, a clean bedside punctuation with simple lines, three drawers, and complementing ring-pull hardware.
| Three drawers | Yes |
|---|---|
| Finish: Sandbar | Yes |
Wonderfully chic and sophisticated, the Chelsea Nightstand is encased in an Alabaster finish and designed with two drawers, and a laminated pull-out shelf. It is accented with champagne, hexagonal hardware for a simple, streamlined look.
| Alabaster finish | Yes |
|---|---|
| Two drawers | Yes |
| Laminated pull out shelf | Yes |
| *Universal makes every effort to provide accurate images of each finish color. However, actual color may vary slightly due to different device screen settings, and the lighting in the installation location. These images show our champagne hardware in four | Yes |
This nightstand features custom ring pulls and turned legs giving it a casual elegance, while its three drawers offer ample storage.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 32W x 19D x 32H in. |
|---|
The perfect bedside companion, the Getaway Drawer Nightstand marries the best of function and coastal style with open-air storage, a spacious drawer, smooth stone inset top, pull-out shelf and bronze ring pull hardware
| Storage | Yes |
|---|
| Pull out shelf | Yes |
|---|---|
| Sea Oat finish | Yes |
| Inset White stone top | Yes |
| 1 Drawer | Yes |
Attractive and inspired with three bamboo framed drawers fronts and carved bamboo posts. The custom designed hardware replicates woven bamboo used throughout the collection.
| Dimensions | 32W x 20D x 30H in. |
|---|---|
| Weight | 101.00 lbs |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.