You may be interested in…
Castlewood Bench
The Castlewood Bench is a timeless piece that showcases exquisite craftsmanship and natural beauty. Made from sustainably grown mahogany, it features gracefully hand-carved legs and arms each adorned with intricate wooden flower details in a distresseed greige finish. A tan woven cane seat and double cane panels along the arms add lightness, texture, and comfort while highlighting the bench’s artisanal character. Elegant yet versatile, the Castlewood Bench brings warmth and refinement to entryways, living rooms, or bedrooms.
Product Details
| Item Weight | |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany |
| New Intro | true |
| Dimensions | W:48 x D:18.5 x H:27.5 |
Dining Room
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| All drawers have dovetail joinery, ball bearing extension guides and felt-lined bottoms | Yes |
| Removable silverware tray in top/center drawer | Yes |
| Each outside door encloses an adjustable shelf | Yes |
| Open center section has a removable wine bottle rack | Yes |
| Interior wiring access cutouts | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 60.00″W X 18.00″D X 36.00″H |
| Weight | 187.39 lbs |
Double Ped Din Tbl-base
Product Details
| Dimensions | 00.00″W X 00.00″D X 00.00″H |
|---|---|
| Weight | 71.65 lbs |
Double Ped Din Tbl-top
Product Details
| Double Ped Din Tbl-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Double Ped Din Tbl-Top | 84″ x 44″ top extends to 108″ x 44″ with one 24″ leaf inserted |
| Dimensions | 84.00″W X 44.00″D X 30.00″H |
| Weight | 174.16 lbs |
| 84″ x 44″ top extends to 108″ x 44″ with one 24″ leaf inserted | Yes |
Myra Leg Cocktail Table
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Two drawers have dovetail joinery, and wood-on-wood guides | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Equipped with removable casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Dimensions | 48.00″W X 28.00″D X 20.00″H |
| Weight | 92.59 lbs |
Myra Leg End Table
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Drawer has dovetail joinery, and a wood-on-wood guide | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Dimensions | 24.00″W X 28.00″D X 24.00″H |
| Weight | 49.60 lbs |
Myra Leg Small Cocktail Table
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Two drawers have dovetail joinery, and wood-on-wood guides | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Equipped with removable casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Dimensions | 36.00″W X 24.00″D X 19.00″H |
| Weight | 65.04 lbs |
Myra Rect Leg Dining Table
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| 60″ x 36″ top extends to 74″ x 36″ with one 14″ self-storing butterfly leaf inserted | Yes |
| Dimensions | 60.00″W X 36.00″D X 30.00″H |
| Weight | 114.64 lbs |
Myra Rectangle Dining Table
Product Details
| Double Ped Din Tbl-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Double Ped Din Tbl-Top | 84″ x 44″ top extends to 108″ x 44″ with one 24″ leaf inserted |
Myra Round Dining Table
Product Details
| Round Dining Table-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Round Dining Table-Top | 48″ x 48″ top extends to 48″ x 66″ with one 18″ leaf inserted |
Myra Uph Arm Dining Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 18 1/2″ | Yes |
| Arm height: 25 1/2″ | Yes |
| Arm width between arms: 20 1/2″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 23.50″W X 24.75″D X 38.00″H |
| Weight | 22.60 lbs |
Myra Uph Dining Bench
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 19″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 64.00″W X 18.00″D X 19.00″H |
| Weight | 27.56 lbs |
Myra Uph Side Dining Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 18 1/2″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 21.00″W X 24.75″D X 38.00″H |
| Weight | 0.00 lbs |
Myra Xx-Bak Side Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid with a bent plywood back | Yes |
|---|---|
| Wood seat with saddle-shape cutout | Yes |
| Seat height: 18 1/2″ | Yes |
| Dimensions | 20.00″W X 23.00″D X 40.75″H |
| Weight | 45.19 lbs |
Myra Xx-Bak Uph Arm Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 19 1/4″ | Yes |
| Arm height: 24 3/4″ | Yes |
| Arm width between arms: 19″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 23.00″W X 23.00″D X 40.75″H |
| Weight | 20.39 lbs |
Myra Xx-Bak Uph Side Chair 2in
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Upholstered seat height: 19 1/4″ | Yes |
| Upholstered 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Dimensions | 20.00″W X 23.00″D X 40.75″H |
| Weight | 36.38 lbs |
Occasional Tables
Product Details
| Constructed of hardwood solid & Ash veneer | Yes |
|---|---|
| Two drawers have dovetail joinery, and wood-on-wood guides | Yes |
| Fixed bottom shelf | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 58.00″W X 16.00″D X 29.50″H |
| Weight | 76.06 lbs |
Round Dining Table-base
Product Details
| Dimensions | 00.00″W X 00.00″D X 00.00″H |
|---|---|
| Weight | 26.46 lbs |
Round Dining Table-top
Product Details
| Round Dining Table-Top | Constructed of hardwood solid & Ash veneer |
|---|---|
| Round Dining Table-Top | 48″ x 48″ top extends to 48″ x 66″ with one 18″ leaf inserted |
| Dimensions | 48.00″W X 48.00″D X 30.00″H |
| Weight | 102.51 lbs |
| 48″ x 48″ top extends to 48″ x 66″ with one 18″ leaf inserted | Yes |