Beautiful textured aluminum shines on the Konstance buffet, offering the perfect complement to the warm wood case that’s finished in Chai. The metal overlays on the doors gleam in a Light Bronze finish. The doors open to reveal a drawer and adjustable shelves.
Product Details
| Cubes | 40.47 |
|---|---|
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Buffet |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Shipping Weight | 375.0 |
| Total Shipping Weight | 375.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Grommets and vents | Yes |
| One soft-close drawer with finger pull | Yes |
| Silver insert | Yes |
| Three pull-to-open doors with textured aluminum overlay in Light Bronze finish | Yes |
| Suitable for use with TV | Yes |
| Wire-brushed oak in Chai finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Three adjustable shelves | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |