You may be interested in…
Ryan Large Ottoman (35W X 35D) 6000-17
Product Details
| Outside Dimensions | 35W x 35D x 18H |
|---|---|
| Com | Plain: 5.00 yds, Repeat of 2-14″: 6.25 yds, Repeat of 15-27″: 6.75 yds |
| Weight | 50 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
Ryan Large Ottoman (35W X 35D) L6000-17
Product Details
| Outside Dimensions | 35W x 35D x 18H |
|---|---|
| Com | Plain: 59 sq ft |
| Weight | 50 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
Ryan Long Sofa (96W) 6000-01
Product Details
| Outside Dimensions | 96W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 90W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | 2 – 20″ |
| Com | Plain: 22.00 yds, Repeat of 2-14″: 27.50 yds, Repeat of 15-27″: 29.75 yds |
| Weight | 165 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Ryan Long Sofa (96W) 6000-01B
Product Details
| Outside Dimensions | 96W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 90W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | 2 – 20″ |
| Com | Plain: 18.00 yds, Repeat of 2-14″: 22.50 yds, Repeat of 15-27″: 24.50 yds |
| Weight | 165 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Ryan Long Sofa (96W) L6000-01
Product Details
| Outside Dimensions | 96W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 90W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | Sold Separately |
| Com | Plain: 226 sq ft |
| Weight | 170 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Ryan Long Sofa (96W) L6000-01B
Product Details
| Outside Dimensions | 96W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 90W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | Sold Separately |
| Com | Plain: 216 sq ft |
| Weight | 165 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Ryan Sectional 6000
Product Details
| Description | One Arm Sofa (75W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 75W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 72W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | 1 – 20″ |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sectional 6000
Product Details
| Description | Corner Sofa (111W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 111W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 100W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | 2 – 20″ |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sectional 6000
Product Details
| Description | One Arm Sofa (75W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 75W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 72W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | 1 – 20″ |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sectional 6000
Product Details
| Description | Double Corner Chaise (59W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 59W 59D 35H |
| Inside Dimensions | 45W 45D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | — |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | 2 – 20″ |
| Weight | 100 lbs. |
Ryan Sectional 6000
Product Details
| Description | Corner Sofa (111W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 111W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 100W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | 2 – 20″ |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sectional L6000
Product Details
| Description | One Arm Sofa (75W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 75W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 72W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | — |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sectional L6000
Product Details
| Description | Corner Sofa (111W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 111W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 100W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | — |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sectional L6000
Product Details
| Description | Corner Sofa (111W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 111W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 100W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | — |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sectional L6000
Product Details
| Description | One Arm Sofa (75W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 75W 36.5D 35H |
| Inside Dimensions | 72W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail | 29H |
| Standard TPs | — |
| Weight | 140 lbs. |
Ryan Sofa (84W) 6000-20
Product Details
| Outside Dimensions | 84W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 78W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | 2 – 20″ |
| Com | Plain: 18.00 yds, Repeat of 2-14″: 22.50 yds, Repeat of 15-27″: 24.50 yds |
| Weight | 150 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Ryan Sofa (84W) 6000-20B
Product Details
| Outside Dimensions | 84W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 78W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | 2 – 20″ |
| Com | Plain: 16.00 yds, Repeat of 2-14″: 20.00 yds, Repeat of 15-27″: 21.75 yds |
| Weight | 150 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Ryan Sofa (84W) L6000-20
Product Details
| Outside Dimensions | 84W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 78W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | Sold Separately |
| Com | Plain: 199 sq ft |
| Weight | 150 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Ryan Sofa (84W) L6000-20B
Product Details
| Outside Dimensions | 84W x 36.5D x 35H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 78W x 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 27H |
| Back Rail Height | 29H |
| Throw Pillows | Sold Separately |
| Com | Plain: 193 sq ft |
| Weight | 150 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |