You may be interested in…
Home Office
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocker | Yes |
Product Details
| Constructed of select hardwoods | Yes |
|---|---|
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 19 – 23″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Casters | Yes |
| Dimensions | 23.25″W X 24.25″D X 36.00″H |
| Weight | 41.89 lbs |
Maren Chairside Table
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Three drawers | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 16.00″W X 22.00″D X 24.00″H |
| Weight | 48.50 lbs |
Maren Cocktail Table
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two drawers | Yes |
| One display shelf | Yes |
| Concealed casters for easy mobility | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 48.00″W X 28.00″D X 19.00″H |
| Weight | 92.59 lbs |
Maren Drawer Bookcase
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two adjustable and one fixed shelf | Yes |
| File drawer is constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides and accepts letter or legal size files | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 32.00″W X 18.00″D X 76.00″H |
| Weight | 163.14 lbs |
Maren End Table
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| One drawer | Yes |
| One display shelf | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 22.00″W X 26.00″D X 24.00″H |
| Weight | 48.50 lbs |
Maren File Cabinet
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two drawers constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Bottom file drawer accepts letter or legal size files | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 18.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 63.93 lbs |
Maren Swivel Desk
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Swivel Desk Top | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
|---|---|
| Swivel Desk Top | The White Sands finish exudes modern coastal charm |
| Swivel Desk Top | The top surface of the swivel desk turns 360 degrees allowing multiple configurations and dual work surfaces |
| Swivel Desk Top | The pedestal encloses two storage shelves |
| Swivel Desk Base | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
Maren Swivel Desk Base
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Swivel Desk Base | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
|---|---|
| Dimensions | 19.00″W X 19.00″D X 28.00″H |
| Weight | 50.71 lbs |
Maren Swivel Desk Top
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Swivel Desk Top | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
|---|---|
| Swivel Desk Top | The White Sands finish exudes modern coastal charm |
| Swivel Desk Top | The top surface of the swivel desk turns 360 degrees allowing multiple configurations and dual work surfaces |
| Swivel Desk Top | The pedestal encloses two storage shelves |
| Dimensions | 64.00″W X 20.00″D X 32.00″H |
| Weight | 132.28 lbs |
| The White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| The top surface of the swivel desk turns 360 degrees allowing multiple configurations and dual work surfaces | Yes |
| The pedestal encloses two storage shelves | Yes |
Maren Writing Desk
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| The smaller scale writing desk (42″W) can be used as a stand-alone accent desk in a guest or kid’s bedroom | Yes |
| It can also be combined with a file cabinet to create a single pedestal desk, or two file cabinets on each end creates an executive desk footprint | Yes |
| Additionally, the writing desk can be bunched between two bookcases for a home office wall option | Yes |
| Drop-front center drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 42.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 70.55 lbs |
Occasional Tables
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two drawers | Yes |
| Two display shelves | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 48.00″W X 18.00″D X 30.00″H |
| Weight | 90.39 lbs |