You may be interested in…
Finn Drawer Bookcase
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers on the tops | Yes |
|---|---|
| A true coastal styling – Finn is a combination of soft gray tops that beautifully accentuate the white case | Yes |
| Two adjustable shelves and one fixed center shelf | Yes |
| Bottom file drawer accepts letter size files | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 32.00″W X 18.00″D X 76.00″H |
| Weight | 158.73 lbs |
Finn File Cabinet
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers on the tops | Yes |
|---|---|
| A true coastal styling – Finn is a combination of soft gray tops that beautifully accentuate the white case | Yes |
| All drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Bottom file drawer accepts letter size files | Yes |
| Anti-tip interlock system installed | Yes |
| Dimensions | 18.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 68.34 lbs |
Finn Writing Desk
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers on the tops | Yes |
|---|---|
| A true coastal styling – Finn is a combination of soft gray tops that beautifully accentuate the white case | Yes |
| The smaller scale footprint of the writing desk allows it to be used as a stand-alone accent desk in a guest or kid’s room | Yes |
| The desk can be combined with one file cabinet to create a single pedestal desk or with two file cabinets to create an executive desk | Yes |
| The desk can be bunched between two bookcase for a home office wall with plenty of storage | Yes |
| Center drop-front drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 42.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 74.96 lbs |
Home Office
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocker | Yes |
Product Details
| Constructed of select hardwoods | Yes |
|---|---|
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning Code: S | Yes |
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 19″ – 23″ | Yes |
| Adjustable arm height from floor: 24.5″ – 28.5″ | Yes |
| Dimensions | 23.25″W X 24.25″D X 36.00″H |
| Weight | 41.89 lbs |
Tacoma Rectangular Drawer End Table
Crafted of Poplar solids and veneers rustic brown finish and burnished edges. Rustic occasional collection with V-grooved planked tops and distressing that give each piece a warm and cozy feeling that is sure to fit in many homes.
About La-Z-Boy Furniture
Things have really evolved since La-Z-Boy first introduced the recliner in 1928. Over the subsequent decades, the La-Z-Boy product line has grown to include a myriad of pieces and styles, and our brand name has become highly recognized across the country and around the globe. But throughout history, one fact has remained constant: The La-Z-Boy brand name is synonymous with comfort and quality. La-Z-Boy is the world’s leading manufacturer of reclining chairs and one of the nation’s largest producers of upholstered sofas, loveseats, chairs and ottomans, marketed both through a large, proprietary distribution network and through independent retail stores. La-Z-Boy has associated themselves with high standards of quality, management and stability. Comfort. It’s what they do.