You may be interested in…
Angular Ottoman 393-51
Comfort wrinkles are designed to appear in this style to enhance the exceptionally soft feel of the seat and back cushions. Length 44″ (111.8 cm)
Depth 30″ (76.2 cm)
Height 17″ (43.2 cm)
About Smith Brothers Furniture
Nestled in the heart of this magnificent country, lies the small town of Berne, Indiana. Set apart from the fast paced, trend chasing city centers, you are more likely to hear the clip clop of horse feet than sirens or blaring horns. Fields stretch across the horizon and time-honored traditions govern daily life. It is here that a sense of pride in quality craftsmanship grows deep. This community, who’s rich history has instilled integrity and respected values, is the foundation for Smith Brothers upholstery.
Every decision here is made with a heart for people. Whether it be the quality of lumber framing the furniture or the types of games to be played at the company picnic, it all comes down to doing what is right, not only for the customer, but for the family of employees.
This is why nothing, but the best is considered when it comes to sourcing components for each and every Smith Brothers piece. Hardwood maple, steel coil springs, highest quality foam, gorgeous textiles, top grain leathers and more are all selected for their strength, durability, and beauty. Each sofa, chair, or ottoman is designed to be a treasured part of a home for years to come.
View Fabric Options
View Leather Options
View Nailhead Options
View Wood Finish Options
Visit Manufactures Website
Armless Chair 393-36
Armless Loveseat 393-26
Armless Sofa 393-16
Chair 1/2 393-31
Corner Chair 393-32
Home Office
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocker | Yes |
Product Details
| Constructed of select hardwoods | Yes |
|---|---|
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: S | Yes |
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 19 – 23″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Casters | Yes |
| Dimensions | 23.25″W X 24.25″D X 36.00″H |
| Weight | 41.89 lbs |
LAF Chair 393-34
LAF Chaise 393-44
LAF Corner Sofa 393-21
LAF Loveseat 393-24
LAF Sofa 393-14
Large Sofa 393-13
Maren Chairside Table
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Three drawers | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 16.00″W X 22.00″D X 24.00″H |
| Weight | 48.50 lbs |
Maren Cocktail Table
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two drawers | Yes |
| One display shelf | Yes |
| Concealed casters for easy mobility | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 48.00″W X 28.00″D X 19.00″H |
| Weight | 92.59 lbs |
Maren Drawer Bookcase
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two adjustable and one fixed shelf | Yes |
| File drawer is constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides and accepts letter or legal size files | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 32.00″W X 18.00″D X 76.00″H |
| Weight | 163.14 lbs |
Maren End Table
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| One drawer | Yes |
| One display shelf | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 22.00″W X 26.00″D X 24.00″H |
| Weight | 48.50 lbs |
Maren File Cabinet
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two drawers constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Bottom file drawer accepts letter or legal size files | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 18.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 63.93 lbs |
Maren Swivel Desk
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Swivel Desk Top | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
|---|---|
| Swivel Desk Top | The White Sands finish exudes modern coastal charm |
| Swivel Desk Top | The top surface of the swivel desk turns 360 degrees allowing multiple configurations and dual work surfaces |
| Swivel Desk Top | The pedestal encloses two storage shelves |
| Swivel Desk Base | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
Maren Swivel Desk Base
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Swivel Desk Base | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
|---|---|
| Dimensions | 19.00″W X 19.00″D X 28.00″H |
| Weight | 50.71 lbs |
Maren Swivel Desk Top
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Swivel Desk Top | Constructed of select hardwoods and Oak veneers |
|---|---|
| Swivel Desk Top | The White Sands finish exudes modern coastal charm |
| Swivel Desk Top | The top surface of the swivel desk turns 360 degrees allowing multiple configurations and dual work surfaces |
| Swivel Desk Top | The pedestal encloses two storage shelves |
| Dimensions | 64.00″W X 20.00″D X 32.00″H |
| Weight | 132.28 lbs |
| The White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| The top surface of the swivel desk turns 360 degrees allowing multiple configurations and dual work surfaces | Yes |
| The pedestal encloses two storage shelves | Yes |
Maren Writing Desk
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| The smaller scale writing desk (42″W) can be used as a stand-alone accent desk in a guest or kid’s bedroom | Yes |
| It can also be combined with a file cabinet to create a single pedestal desk, or two file cabinets on each end creates an executive desk footprint | Yes |
| Additionally, the writing desk can be bunched between two bookcases for a home office wall option | Yes |
| Drop-front center drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 42.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 70.55 lbs |
Occasional Tables
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Elegant round tapered legs | Yes |
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Two drawers | Yes |
| Two display shelves | Yes |
| Ball bearing drawer guides | Yes |
| Dimensions | 48.00″W X 18.00″D X 30.00″H |
| Weight | 90.39 lbs |