You may be interested in…
Angular Ottoman 393-51
Armless Chair 393-36
Armless Loveseat 393-26
Armless Sofa 393-16
Chair 1/2 393-31
Corner Chair 393-32
LAF Chair 393-34
LAF Chaise 393-44
LAF Corner Sofa 393-21
LAF Loveseat 393-24
LAF Sofa 393-14
Lancaster H4352-02 Executive Desk
Product Details
| Dimensions | 66″W x 28″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 71.12cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-05 Desk
Product Details
| Dimensions | 62″W x 30″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 157.48cm W x 76.2cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-22 Door Bookcase
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 190.5cm H |
| Construction & Features | 1 drawer |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ beveled glass doors ; 3 (2 adj. & 1 fixed) wood shelves behind each door |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Lancaster H4352-23 Bookshelf
Product Details
| Dimensions | 72″W x 15″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.88cm W x 38.1cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | 4 removable shelves |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Lancaster H4352-30 Credenza
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-30H Credenza with Hutch
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 77″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 195.58cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ bevel glass doors ; 1 wood framed tempered glass shelf behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf at center |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 15 lbs for each glass shelf, 100 lbs for wood shelf |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-31 Wood Hutch SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 77″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 195.58cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ bevel glass doors ; 1 wood framed tempered glass shelf behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf at center |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 15 lbs for each glass shelf, 100 lbs for wood shelf |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-82 Fully Upholstered Swivel Chair
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 22.5″W x 25.75″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 57.15cm W x 65.41cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | upholstery on seat and back |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | adjustable seat height up to 4″ |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Large Sofa 393-13
Ottoman 1/2 393-41
Ottoman 393-40
Primo Iii End Table
This traditionally styled end table will fit in any living room space. It is beautifully designed with one drawer and one shelf for ample storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Primo Iii Entertainment Console
Providing traditional and stylish looks, the Primo III Entertainment Console pairs well in any living space. It provides plenty of storage space, with two doors and one adjustable wood shelf behind each door. Two drawers, one fixed shelf above the drawers. The piece has a center foot for stability and convenient cord exits in the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Primo Iii Rectangular Lift-top Coffee Table
This traditionally styled coffee table will fit in any living room space. It is beautifully designed with two bottom drawers providing ample storage for remotes, magazines and books, leaving the top of the table clutter free. A open shelf above the drawers provides even more storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Primo Iii Sofa Table
Add style to your entry way or living room with this beautifully designed Primo III Sofa table. It has one drawer for storage and one shelf to display some of your unique home decor pieces.
Features
| Storage | Yes |
|---|