Shaker Executive Home Office Executive Desk – 6506
Features
| Customizable | Yes |
|---|
Product Details
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 64 1/4″ |
| Depth | 27 1/2″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Customizable | Yes |
|---|
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 29 1/2″ |
| Depth | 22″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
| Dimensions | 22 × 29.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Archbold Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Shaker Executive Home Office |
| Features | Customizable |
"*" indicates required fields
| Customizable | Yes |
|---|
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 64 1/4″ |
| Depth | 27 1/2″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
| Customizable | Yes |
|---|
| Material | Alder |
|---|---|
| Hardware | 7 Knobs |
| Outside Dimensions | 31W x 23D x 19H |
|---|---|
| Com | Plain: 4.00 yds, Repeat of 2-14″: 5.00 yds, Repeat of 15-27″: 5.50 yds |
| Weight | 35 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Outside Dimensions | 62W x 36D x 36H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 50W x 21D |
| Seat | 20H |
| Arm | 24H |
| Back Rail Height | 33H |
| Throw Pillows | 2 – 18″ |
| Com | Plain: 14.50 yds, Repeat of 2-14″: 18.25 yds, Repeat of 15-27″: 19.75 yds |
| Weight | 85 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
The West End Mobile File cabinet has two drawers. The bottom drawer is designed to function as a file drawer. The file cabinet comes with casters for easy mobility and will fit under the desk.
LATERAL FILE CABINET
Shabby chic design with a bit of vintage.
The Plymouth lateral filing cabinet boasts a shabby chic design with contrasting wood finishes and paneled construction. With an overall graywash finish accented by a dark surface, Plymouth is ideal for those who like a bit of vintage design in their modern lives. And with file drawers and adjustable storage, Plymouth allows you to create the home office that best fits your needs.
Two locking file drawers equipped to accommodate letter- or legal-sized hanging files
Anti-tip device
DIMENSIONS
32″H x 36″W x 21″D
Custom Options
Choose from more than 300 domestically made frames that can be customized to suit your personal style.
Trusted Like No Other
With more than 130 years of experience, we are committed to comfort and durability that lasts.
Our Blue Steel Spring™ Promise
Perfected over the years, this innovative and patented ribbon of steel provides unmatched comfort and durability that is guaranteed for life.
Featuring a diverse range of residential furnishings, Flexsteel offers remarkably comfortable handcrafted upholstered and wood furniture products to support every room in the home. A unique, patented steel seat spring is at the heart of Flexsteel’s upholstered furniture and is the origin behind the company’s name.
Transitional designs crafted from quartered oak veneers and select hardwoods in a dark walnut finish and custom hardware in a pewter finish. The two locking full-extension file drawers accommodate legal and or letter size files. The soft concave shape is highlighted with undulating drawer fronts.
| Dimensions | 36.75W x 25D x 35H in. |
|---|
The Ramsey mobile file, featuring a full-extension storage drawer at the top and legal/letter file drawer below. The finished back allows the piece to be floated in the room.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 17.75W x 22D x 24H in. |
|---|
There are some things we need to file and maintain accessibility to in our office so this Lanier File Chest is a perfect solution with its four lockable file drawers, each accommodating legal or letter size files. Pair with the Lanier Deck for ample storage and display to make the most of you office space. The warm chestnut brown coloration on Cherry woods, and an aged brass finished hardware enhances the sophisticated traditional designs.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 47W x 22D x 32.25H in. |
|---|
Camden’s sophisticated, yet contemporary architecture makes itself at home in any living area, from the family room to the office and everywhere in between. Clean lines complement sleek architecture often found in modern spaces, but a warm gray finish and antique nickel hardware make this collection ideal for traditional homes, as well. A coordinating bookcase hutch can be added for additional storage or match it with other Camden pieces for endless custom configurations.
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.