You may be interested in…
Heath Chair (30W) 1725
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 9.00 yds, Repeat of 2-14″: 11.25 yds, Repeat of 15-27″: 12.25 yds |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Chair (30W) 1725-LP
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 9.00 yds, Repeat of 2-14″: 11.25 yds, Repeat of 15-27″: 12.25 yds |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Chair (30W) L1725
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 111 sq ft |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Chair (30W) L1725-LP
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 116 sq ft |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Manual Recliner (30.5W) 1725-05MR
Product Details
| Outside Dimensions | 30.5W x 41D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 20D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 25.5H |
| Back Rail Height | 36.5H |
| Com | Plain: 9.50 yds, Repeat of 2-14″: 12.00 yds, Repeat of 15-27″: 13.00 yds |
| Weight | 110 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Manual Recliner (30.5W) L1725-05MR
Product Details
| Outside Dimensions | 30.5W x 41D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 20D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 25.5H |
| Back Rail Height | 36.5H |
| Com | Plain: 127 sq ft |
| Weight | 110 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Ottoman (27W X 22D) L1727
Product Details
| Outside Dimensions | 27W x 22D x 17H |
|---|---|
| Com | Plain: 39 sq ft |
| Weight | 28 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
Heath Power Recliner (30.5W) 1725-05PR
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Outside Dimensions | 30.5W x 41D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 20D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 25.5H |
| Back Rail Height | 36.5H |
| Com | Plain: 9.50 yds, Repeat of 2-14″: 12.00 yds, Repeat of 15-27″: 13.00 yds |
| Weight | 115 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Power Recliner (30.5W) L1725-05PR
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Outside Dimensions | 30.5W x 41D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 20D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 25.5H |
| Back Rail Height | 36.5H |
| Com | Plain: 127 sq ft |
| Weight | 115 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Chair (30W) 1725-SW
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 9.00 yds, Repeat of 2-14″: 11.25 yds, Repeat of 15-27″: 12.25 yds |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Chair (30W) 1725-SWLP
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 9.00 yds, Repeat of 2-14″: 11.25 yds, Repeat of 15-27″: 12.25 yds |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Chair (30W) L1725-SW
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 111 sq ft |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Chair (30W) L1725-SWLP
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 116 sq ft |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Glider (30W) 1725-SG
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 9.00 yds, Repeat of 2-14″: 11.25 yds, Repeat of 15-27″: 12.25 yds |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Glider (30W) 1725-SGLP
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 9.00 yds, Repeat of 2-14″: 11.25 yds, Repeat of 15-27″: 12.25 yds |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Glider (30W) L1725-SG
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 111 sq ft |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Heath Swivel Glider (30W) L1725-SGLP
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Outside Dimensions | 30W x 39D x 40H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 21.5D |
| Seat | 20H |
| Arm | 25H |
| Back Rail Height | 36H |
| Com | Plain: 116 sq ft |
| Weight | 75 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |