Pleasanton Chaise 7943-77
Product Details
| Dimensions | 31W x 67D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 50 in. |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This silhouette is so versatile and with the Final Touches no charge options, any upholstery finish may be applied. Be sure to specify your finish choice.
| Dimensions | 30W x 35D x 39H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 24 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30 × 39 in |
| Brand | Lexington |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Silverado |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 31W x 67D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 50 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 31W x 36.5D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 22.5 in. |
| Seat Height | 16.5 in. |
| Inside Width | 23.5 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| As Shown | Body Fabric: 6441-21 Grade 5 Contrast Allover Welt: 2238-21 Grade 4 (1) 24 x12″ Kidney Pillow: 6441-21 Grade 5 w/ Welt 2238-21 Grade 4 Nailhead Trim: #1 – 3/8″ Old Brass Finish: Dark Mocha |
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 33W x 36D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 26 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
The 86-inch Elk Grove dining table extends to 130-inches with two leaves, offering generous seating for ten guests.
| Dimensions | 86W x 42D x 30H in. |
|---|
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Dimensions | 22W x 22D x 20H in. |
|---|---|
| Seat Height | 19 in. |
| Swivel | Yes |
|---|
| Removable Leg/ Fixed Leg: Swivel | Yes |
|---|---|
| Seat Cushion Options: Standard Uni-blend, Ultra-Plush, Spring Down | Yes |
| Back Cushion Options: Fiber Blend, Down & Fiber Blend | Yes |
| Throw Pillows: (1) Kidney Pillow | Yes |
| Available Covers: Tiers 1-12, COM | Yes |
| Removable Slipcover | Yes |
Invite extended family. Friends, too. The all-welcoming Beckham Swivel chair is a welcome modern-yet-comfy addition to the Beckham collection. All pieces are top-stitched for durability, with weltless box seat cushions and loose knife edge back.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
| Number Of Back Pillows | 1 BP |
|---|---|
| Number Of Cushions | 1 Cushion |
| Standard Cushion | Classic |
| Collection | Hollins |
| Allowed Pattern | RG, PS, NM, RS |
This accent chair will take center stage in your home. The spool-styled wood carved chair offers any room a timeless look with a distinctive flair. The upholstery allows you to customize this chair to your exact specifications: Choose from hundreds of colors and fabrics, including performance fabrics, chenille, boucle, and linen blend. The webbed seat construction offers an even, comfortable support. Come into the store for even more customization options.
Dimensions: W28.5″, D35″ H39″.
About Bassett Furniture
Bassett Furnitures rich heritage is a source of great pride for us. It’s a story that goes back to 1902, when furniture making was shifting from local cabinet makers to larger scale production to keep up with the growth of America. Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. Today, Bassett is passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs.
Leather Quality
Natural markings give leather character, each hide unique and distinctive.
Upholstery Quality
For more than 100 years, we’ve been perfecting the art of crafting furniture.
Wood Quality
We harvest select Appalachian hardwoods and bring them new life as your furniture.
Though she may look casual, the Roxie Swivel Gliding Chair works hard to complement any décor. This versatile chair adds a stylish spin to any room, with a base that glides back and forth and swivels 360 degrees. Rolled arms and a deep T-seat cushion, all with welt trim, give Roxie definition and structure, allowing it to mix easily with any existing sofa. Alone or in a pair, Roxie has a universal charm that works in the living room, bedroom or nursery. Best of all, the ComfortCore® cushion provides optimum support for a long or short sit.
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Fabric | Yes |
| Stylish occasional chair | Yes |
|---|---|
| Glides back and forth | Yes |
| Swivels 360 degrees | Yes |
| Rolled arms with welt trim | Yes |
| Deep “T-seat” ComfortCore® cushion with welt trim | Yes |
| Padded outer arms | Yes |
| Padded outer back | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and finishes | Yes |
| Swivel | Yes |
|---|
| Number Of Back Pillows | 1 BP |
|---|---|
| Number Of Cushions | 1 Cushion |
| Standard Cushion | Cloud Down |
| Collection | Kara |
| Allowed Pattern | RG, PS, NM, RS |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.