CD8800 Series Sectional CD88
Product Details
| Description | Corner Sofa (96W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 96W 39D 37H |
| Inside Dimensions | 71W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24.5H |
| Back Rail | 33H |
| Standard TPs | 2 – 18″ |
| Weight | 160 lbs. |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Description | One Arm Sofa (79W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 79W 39D 37H |
| Inside Dimensions | 73.5W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24.5H |
| Back Rail | 33H |
| Standard TPs | 1 – 18″ |
| Weight | 140 lbs. |
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 79 × 37 in |
| Brand | CR Laine |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | CD8800 Series |
"*" indicates required fields
| Description | Corner Sofa (96W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 96W 39D 37H |
| Inside Dimensions | 71W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24.5H |
| Back Rail | 33H |
| Standard TPs | 2 – 18″ |
| Weight | 160 lbs. |
| Description | Corner Sofa (94.5W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 94.5W 39D 37H |
| Inside Dimensions | 71W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24.5H |
| Back Rail | 33H |
| Standard TPs | 2 – 18″ |
| Weight | 160 lbs. |
| Description | One Arm Chaise (35W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 35W 64D 37H |
| Inside Dimensions | 27W 46D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24.5H |
| Back Rail | 33H |
| Standard TPs | 1 – 18″ |
| Weight | 100 lbs. |
| Description | One Arm Loveseat (54.5W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 54.5W 39D 37H |
| Inside Dimensions | 49W 22D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24.5H |
| Back Rail | 33H |
| Standard TPs | 1 – 18″ |
| Weight | 120 lbs. |
| Description | One Arm Chaise (32.5W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 32.5W 64D 37H |
| Inside Dimensions | 27W 46D |
| Seat | 20.5H |
| Arm | 24.5H |
| Back Rail | 33H |
| Standard TPs | 1 – 18″ |
| Weight | 100 lbs. |
| Dimensions | 120.5W x 76.5D x 30.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Inside Width | 84 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
Our products are handcrafted in the USA with a focus on using American suppliers and local artisans. Handcrafted to the highest standards, CR Laine artisans build your upholstery one at a time combining new processes and equipment with time-tested premium construction techniques. Frame rigidity and strength comes from select hardwoods or engineered hardwoods with joints that are either double-doweled, glued, screwed, and blocked on every corner or mortise and tenon construction. Comfortable seating begins with rows of double-coil steel springs positioned within the frame supported by a platform of poly webbing and steel bands, where applicable. Artisans then tie each coil to the frame with fine twine in eight directions. Eight-way hand-tied suspension is a heritage technique that requires exceptional skill and creates our signature “sit” that is soft, supportive, and flexible. Seat cushions are constructed with high resiliency soy-based foam that is wrapped in fiber then encased in a soft fabric ticking which reduces abrasion and helps fabric wear longer. Loose back cushions are baffled to hold the fiber in place.
Our products are handcrafted in the USA with a focus on using American suppliers and local artisans. Handcrafted to the highest standards, CR Laine artisans build your upholstery one at a time combining new processes and equipment with time-tested premium construction techniques. Frame rigidity and strength comes from select hardwoods or engineered hardwoods with joints that are either double-doweled, glued, screwed, and blocked on every corner or mortise and tenon construction. Comfortable seating begins with rows of double-coil steel springs positioned within the frame supported by a platform of poly webbing and steel bands, where applicable. Artisans then tie each coil to the frame with fine twine in eight directions. Eight-way hand-tied suspension is a heritage technique that requires exceptional skill and creates our signature “sit” that is soft, supportive, and flexible. Seat cushions are constructed with high resiliency soy-based foam that is wrapped in fiber then encased in a soft fabric ticking which reduces abrasion and helps fabric wear longer. Loose back cushions are baffled to hold the fiber in place.
We are featuring a three piece sectional which includes our newest cuddler frame offering extra room to pull up your knees and snuggle into a good movie, book, nap, or however you relax.
| Dimensions | 168W x 106D x 34H in. |
|---|

Jaw dropping style meets curl-up comfort in this stunning modular sectional. A simple flange around the seat and back cushions offers a unique and elevated touch, while the Blend Down Cloud cushions envelop you in comfort. Mix and match the single pieces to create dozens of shapes and configurations and find one perfect for your space. Free standing ottoman has casters for ease of movement.
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.