Jeremy Ottoman (25.5W X 19D) L2467
Product Details
| Outside Dimensions | 25.5W x 19D x 16.5H |
|---|---|
| Com | Plain: 36 sq ft |
| Weight | 20 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Description | One Arm Loveseat (52W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 52W 41D 36H |
| Inside Dimensions | 49W 22D |
| Seat | 19H |
| Arm | 24H |
| Back Rail | 34.5H |
| Standard TPs | 1 – 18″ |
| Weight | 150 lbs. |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 52 × 36 in |
| Brand | CR Laine |
| Color | Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Jeremy |
"*" indicates required fields
| Outside Dimensions | 25.5W x 19D x 16.5H |
|---|---|
| Com | Plain: 36 sq ft |
| Weight | 20 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Outside Dimensions | 84.5W x 41D x 36H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 77W x 22D |
| Seat | 19H |
| Arm | 24H |
| Back Rail Height | 34.5H |
| Throw Pillows | 2 – 20″ |
| Com | Plain: 20.00 yds, Repeat of 2-14″: 25.00 yds, Repeat of 15-27″: 27.00 yds |
| Weight | 180 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
| Outside Dimensions | 25.5W x 19D x 16.5H |
|---|---|
| Com | Plain: 3.00 yds, Repeat of 2-14″: 3.75 yds, Repeat of 15-27″: 4.25 yds |
| Weight | 20 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Description | Corner Sofa (92W) |
|---|---|
| Outside Dimensions | 92W 41D 36H |
| Inside Dimensions | 71W 22D |
| Seat | 19H |
| Arm | 24H |
| Back Rail | 34.5H |
| Standard TPs | 2 – 18″ |
| Weight | 180 lbs. |
| Outside Dimensions | 29.5W x 41D x 36H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 22W x 22D |
| Seat | 19H |
| Arm | 24H |
| Back Rail Height | 34.5H |
| Com | Plain: 116 sq ft |
| Weight | 65 lbs. |
| Seat Cushion | Mayfair Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
Emily Steel C12, PcenterCDP
This three piece configuration features our new cuddlers on either end with a love seat in the center. Sectionals are the solution to comfortable gathering spaces for family or friends, with the extra depth of this particular silhouette ensuring ample room for pulling in your knees and cuddling. You may choose multiple configurations within the 11 Lansing sectional frames.
| Dimensions | 195W x 65D x 34H in. |
|---|

This two piece configuration features our new cuddler paired with the love seat. Sectionals are the solution to comfortable gathering spaces for family or friends, with the extra depth of this particular silhouette ensuring ample room for pulling in your knees and cuddling. You may choose multiple configurations within the 11 Lansing sectional frames.
| Dimensions | 133W x 65D x 34H in. |
|---|

Magnificent Motion Custom Sectional
Say goodbye to ordinary upholstery. This Magnificent Motion sectional is designed and engineered to be ingenious, but to look and feel like it’s stationary upholstery. With superior cushioning and coil springs seat support, you can relax and recline with a powered headrest. Buy now, or customize it just the way you’d like it with your choice of arms (sock, panel, flair, setback or slope), semi-attached back cushions (boxed edge, knife edge or bed pillow), removable legs (turned, tapered or metal), arm caps, seat cushion fill, nailhead trim – even Bluetooth is an option. Choose from hundreds of fabrics and colors.
Dimensions:
Height Over All: 41.5″
Depth Over All: 105″
Width Over All: 129″
About Bassett Furniture
Bassett Furnitures rich heritage is a source of great pride for us. It’s a story that goes back to 1902, when furniture making was shifting from local cabinet makers to larger scale production to keep up with the growth of America. Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. Today, Bassett is passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs.
Leather Quality
Natural markings give leather character, each hide unique and distinctive.
Upholstery Quality
For more than 100 years, we’ve been perfecting the art of crafting furniture.
Wood Quality
We harvest select Appalachian hardwoods and bring them new life as your furniture.
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.