Alston Sectional 7662-50S-61
Product Details
| Dimensions | 120.5W x 76.5D x 30.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Inside Width | 84 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Turn your living room into a true comfort zone with the Vann Six Piece Power Sectional in top grain semi aniline leather with splits. This configuration includes left and right power recliners, a power reclining armless chair, a stationary armless chair, a corner wedge, and a console with hidden storage and pop out cupholders. With power recline, power headrests, bustle backs, and casual flange trim, it is the perfect blend of relaxed style and luxury motion seating.
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Carton Height | 34.50 |
|---|---|
| Carton Length | 46.00 |
| Carton Weight | 958.60 |
| Carton Width | 42.50 |
| Depth | 147.00 |
| Feature Filter | Power Headrest & Power Recline |
| Height | 41.00 |
| Leather | Dante Moonshine (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Casual |
| Width | 147.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 816 |
| Image Role Data | {“SS736_LPH1_APPH_C_A_CS_RPH1_012_detail_silo”:[“Detail Image 1″],”SS736_6PC3_LPH1_A_APPH_C_CS_RPH1_012_7228_50702_50761_99_6033_80111_99_room”:[“Room Image 1”],”SS736_LPH1_APPH_C_A_CS_RPH1_0 |
| Weight | 816 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 147 × 147 × 41 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Style | Casual |
| Collection | Vann |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 120.5W x 76.5D x 30.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Inside Width | 84 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
Our products are handcrafted in the USA with a focus on using American suppliers and local artisans. Handcrafted to the highest standards, CR Laine artisans build your upholstery one at a time combining new processes and equipment with time-tested premium construction techniques. Frame rigidity and strength comes from select hardwoods or engineered hardwoods with joints that are either double-doweled, glued, screwed, and blocked on every corner or mortise and tenon construction. Comfortable seating begins with rows of double-coil steel springs positioned within the frame supported by a platform of poly webbing and steel bands, where applicable. Artisans then tie each coil to the frame with fine twine in eight directions. Eight-way hand-tied suspension is a heritage technique that requires exceptional skill and creates our signature “sit” that is soft, supportive, and flexible. Seat cushions are constructed with high resiliency soy-based foam that is wrapped in fiber then encased in a soft fabric ticking which reduces abrasion and helps fabric wear longer. Loose back cushions are baffled to hold the fiber in place.
Emily Steel C12, PcenterCDP
Emily arm steel 2s Power left w/LS
This three piece configuration features our new cuddlers on either end with a love seat in the center. Sectionals are the solution to comfortable gathering spaces for family or friends, with the extra depth of this particular silhouette ensuring ample room for pulling in your knees and cuddling. You may choose multiple configurations within the 11 Lansing sectional frames.
| Dimensions | 195W x 65D x 34H in. |
|---|
Sleek lines with a modern look give Stressless Emily an embracing appearance. The contemporary design of the soft enveloping cushions invites you to sit down and relax. All seat modules come with an adjustable headrest. Either with fixed seat-back or fitted with motors for personal adjustment of back and leg support. Choose between either steel or wood details on the armrest. The recliners Stressless Tokyo and Stressless View both couple up nicely with the Stressless Emily sofa.
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.