Seabrook Ottoman
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 25.5W x 22.5D x 17.5H in. |
|---|---|
| Seat Height | 16 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7177-41 Grade F CS3430-44-40 Seabrook Ottoman Cushion Set Body: 7177-41 GradeF |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Dimensions | 24W x 26.5D x 31.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 19.5 in. |
| Inside Depth | 19.5 in. |
| CA Prop 65 | WARNING |
| Dimensions | 26.5 × 24 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Tommy Bahama Outdoor Living |
| Color | Cream |
| Style | Transitional (Coastal) |
| Collection | Seabrook |
"*" indicates required fields
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 25.5W x 22.5D x 17.5H in. |
|---|---|
| Seat Height | 16 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7177-41 Grade F CS3430-44-40 Seabrook Ottoman Cushion Set Body: 7177-41 GradeF |
The dining arm chair offers a transitional design featuring a soft oyster-white finish on aluminum frames, paired with a herringbone pattern of all-weather wicker in blended tones of ivory, taupe, and gray. Choose from hundreds of easy-care performance fabrics to make a personal style statement.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 23W x 26D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 20 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
The cube ottoman offers a herringbone pattern of all-weather wicker in blended tones of ivory, taupe, and gray. The ottoman works well as freestanding seating or as a cocktail ottoman.
| Dimensions | 20.5W x 2.5D x 19H in. |
|---|
The lounge chair offers a herringbone pattern of all-weather wicker in blended tones of ivory, taupe, and gray. Choose from hundreds of easy-care performance fabrics to make a personal style statement.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 33W x 38D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
The swivel counter stool offers a transitional design featuring a soft oyster-white finish on aluminum frames, paired with a herringbone pattern of all-weather wicker in blended tones of ivory, taupe, and gray. Choose from hundreds of easy-care performance fabrics to make a personal style statement.
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 21W x 25D x 37H in. |
|---|---|
| Seat Height | 25 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
The lounge chair is available as a stationary chair or a swivel glider. The frame is fully woven with raised arms and loose seat and back cushions.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
| Dimensions | 33W x 36D x 32H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Dimensions | 28.5W x 83.5D x 42.5H in. |
|---|---|
| Seat Height | 17.5 in. |
| Inside Width | 25.75 in. |
| Inside Depth | 50 in. |
Free Delivery - Not Available In Store
This lounge chair seeks to bring serenity to your outdoor seating area. Channeling Japandi and casual contemporary aesthetics, its low profile encourages laid-back living without sacrificing sophistication. The included back cushion completes moments of tranquility with superior comfort. And with the ability to arrange multiple chairs (each sold separately) to make a modular sofa or sectional, you can bring carefree convenience to conversations over coffee and cocktails.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 28W x 35.5D x 32H in. |
|---|---|
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 28 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7069-11 Grade B Cushion Set CS3350-51A-40 7069-11 GradeB |
Free Delivery - Not Available In Store
Sporting an easy-on-the-eyes look inspired by driftwood, this easily adjustable chaise lounge elevates the art of alfresco living. Beautiful and durable enough for indoor and outdoor use, the high-style/low-maintenance lounger entices with a plush, removable cushion wrapped in Nuvella® fabric that’s a breeze to keep clean.
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.