Silver Sands Rectangular Cocktail Table
The 49-inch rectangular cocktail features a tiered glass top design, graceful saber legs and an interlocking stretcher base.
Product Details
| Dimensions | 49W x 29D x 16.5H in. |
|---|
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 60W x 37.5D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24.25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 56.5 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7069-11* Grade B Body: 7069-11 Gr B |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 60 × 35 in |
| Brand | Tommy Bahama Outdoor Living |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Silver Sands |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
The 49-inch rectangular cocktail features a tiered glass top design, graceful saber legs and an interlocking stretcher base.
| Dimensions | 49W x 29D x 16.5H in. |
|---|
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 26.25W x 29.5D x 33.25H in. |
|---|---|
| Arm Height | 26.25 in. |
| Seat Height | 18.5 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 18 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7233-21 Grade D Body: 7233-21 Gr D |
Swivel counter stools feature a concave fretwork back and kick plates on the footrest to protect the finish.
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 23W x 25D x 36H in. |
|---|---|
| Seat Height | 24 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 21 in. |
The 60-inch round dining table features an intricate pattern in cast aluminum on the top. The base incorporates a beautiful inverted flared leg design that gives the top the appearance of floating.
| Dimensions | 60W x 60D x 29.5H in. |
|---|
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 28.25W x 37.5D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24.25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 24.5 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7690-12 Grade B Body: 7690-12 Gr B |
The love seat features a transitional flared track arm design with a braided weave on the frame and extra piush cushioning. The unique braided pattern emulates natural banana leaf from the tropics. The custom finish on aluminum base is dry-brushed by hand with layers of color that emulate the rich aged patina on wood. The accent pillows are optional.
| Dimensions | 58W x 40D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 49 in. |
| Inside Depth | 25 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 57.75W x 38.75D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 49.75 in. |
| Inside Depth | 23.5 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7698-11 Grade C CS3380-22-60 in 7698-11 GradeC |
Classic contemporary designs with graceful lines are crafted from aluminum, in a lightly-textured graphite finish. All series 3911 upholstery frames showcase the Sunbrella fabric correlation of natural canvas with dark graphite contrast welts. Both are performance acrylic fabrics and the cushion straps are also in the natural canvas coloration. Additional pillows may be purchased separately to personalize your seating.
| Fabric | Yes |
|---|
| Seat Height | 17 in. |
|---|---|
| Inside Width | 60 in. |
| Dimensions | 63.5W x 35.5D x 36H in. |
| Arm Height | 22.5 in. |
| Inside Depth | 22.5 in. |
The love seat offers a herringbone pattern of all-weather wicker in blended tones of ivory, taupe, and gray. Choose from hundreds of easy-care performance fabrics to make a personal style statement.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 58W x 38D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 19 in. |
| Inside Depth | 50 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 57.5W x 37.5D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 22 in. |
| Inside Width | 18.5 in. |
| Inside Depth | 50 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7170-21 Grade C CS3430-22-40 Seabrook Loveseat Cushion Set Body: 7170-21 GradeC Contrast Welt on seat & back cushions: 7192-31 Gr B |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.