Mozambique Accent Table
Showcasing a unique play on angles, the 10-inch square Mozambique accent table is one of the most distinctive and striking designs in the the collection,
Product Details
| Dimensions | 10W x 10D x 23H in. |
|---|
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offering a fresh perspective on contemporary outdoor living, designs in Mozambique seamlessly blend clean lines and a strong linear aesthetic. Each piece is meticuloulsy crafted from Eclipse synthetic teak in an exquisite taupe-gray finish. This sustainable, eco-friendly material not only features exceptional durability, but requires minimal maintenance.
| Dimensions | 90W x 44D x 30H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 81 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 90 × 30 in |
| Brand | Tommy Bahama Outdoor Living |
| Color | Cream |
| Detail Color | 3370 BROWN |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mozambique |
"*" indicates required fields
Showcasing a unique play on angles, the 10-inch square Mozambique accent table is one of the most distinctive and striking designs in the the collection,
| Dimensions | 10W x 10D x 23H in. |
|---|
The chaise lounge conveys an invitation to relax in style, featuring an extra thick cushion that is seamed to accommodate the four positions of the headreat. Cushioning is secured to the frame with Velcro straps.
| Dimensions | 30W x 83D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 26 in. |
| Inside Depth | 51 in. |
The 88-inch rectangular dining table will accommodate up to 8 guests, offering ample serving room with its 42-inch width. A pass-through in the center of the top accommodates an umbrella, and a decorative insert with the TB Monogram is included in cases where an umbrella is not used.
| Dimensions | 88W x 41.5D x 29.5H in. |
|---|
Featuring soft radius corners and a sleek reverse bevel on the legs and base for a clean contemporary look. A slatted top design eliminates standing water on table surfaces.
| Dimensions | 28W x 22.5D x 23H in. |
|---|
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 88W x 37.5D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 15.5 in. |
| Inside Width | 78 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7192-11 Grade B CS3420-33-40 Abaco Sofa Cushion Set Body: 7192-11 GradeB |
The soft curve of the arm with the clean architectural lines of the back and base of the sofa create a striking profile. Note the pitch of the back cushion delivers superlative comfort. The casual contemporary designs feature an elegant light taupe finish with ivory cerusing, highlighting the natural beauty of the grain. The outdoor-rated finish withstands the elements and test of time.
| Dimensions | 83W x 37D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 80 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
The sofa design features touches of Mid-Century styling in the woven frame, a three-cushion configuration, contemporary knife-edge welts, and a teak base and legs.
| Dimensions | 83W x 39D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 75 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 82.75W x 38.75D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 74.75 in. |
| Inside Depth | 23.5 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7723-11 Grade C CS3380-33-60 in 7723-11 GradeC |
To maximize your seating options, we offer an 83-inch sofa to purchase in pairs or for smaller spaces. Accent pillows shown are optional.
| Dimensions | 83W x 38D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 75 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
Relaxed coastal living has never looked so effortless. With virtually unlimited customization on deep seating frames, designs have the sophisticated look of the indoor upholstery.
| Dimensions | 82W x 32D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 75 in. |
| Inside Depth | 21 in. |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.