Ocean Breeze Promenade Round Cocktail Table
The round cocktail table pairs a marine blue tempered glass top with a woven shelf in a diamond pattern.
Product Details
| Dimensions | 44W x 44D x 16H in. |
|---|
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The sofa showcases the vertical herringone pattern of synthetic materials ideal for withstanding the elements. The English seams of the seat and back cushions create a clean, contemporary design.
| Dimensions | 81W x 38D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 76 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 81 × 33 in |
| Brand | Tommy Bahama Outdoor Living |
| Color | Blue |
| Detail Color | 0201 WHITE |
| Style | Coastal Transitional |
| Collection | Ocean Breeze Promenade |
"*" indicates required fields
The round cocktail table pairs a marine blue tempered glass top with a woven shelf in a diamond pattern.
| Dimensions | 44W x 44D x 16H in. |
|---|
| Dimensions | 32W x 38D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
Lounge chairs with swivel glider mechanisms are our most popular design and when paired with the coordinating ottoman, becomes the ideal place to relax for a long afternoon.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
| Dimensions | 32W x 38D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
Nothing conveys the essence of relaxation like a chaise lounge. The pearl white herringbone weave aroud the perimeter sets the tone for any color palette on the seat and back cushions.
| Dimensions | 28W x 82D x 19H in. |
|---|---|
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Depth | 48 in. |
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 31.5W x 38D x 32.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 17.5 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 23.5 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7171-31 Grade E CS3460-11SG Cushion Set Body: 7171-31 Grade E |
Deep seating defines this sofa, which features a contemporary shelter back that frames an intersecting circle pattern. The curve of the arms highlight a sophisticated weave of all-weather wicker with gold accents on the panels and a bamboo motif on the frame. Accent pillows shown are optional.
| Dimensions | 91W x 37D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 85 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
Relaxed coastal living has never looked so effortless. With virtually unlimited customization on deep seating frames, designs have the sophisticated look of the indoor upholstery.
| Dimensions | 82W x 32D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 75 in. |
| Inside Depth | 21 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 82W x 37.5D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 18.5 in. |
| Inside Width | 74.5 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7096-32 Grade B CS3430-33-40 Seabrook Sofa Cushion Set Body: 7096-32 GradeB |
The 90-inch sofa features three seat and back cushions. The arms and corners of the frame have soft radius corners.
| Dimensions | 90W x 36D x 32H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 81 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
Classic contemporary lines feature graceful intersecting curves on the arms, base and back. Decorative ball finials cap the arms and back of the frame. Designs are crafted from aluminum, in a lightly-textured graphite finish. Accent pilllows shown are optional.
| Dimensions | 83W x 36D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 80 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
The sofa offers a herringbone pattern of all-weather wicker in blended tones of ivory, taupe, and gray. Choose from hundreds of easy-care performance fabrics to make a personal style statement.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 82W x 38D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.