Featuring a clean design influenced by Art Deco style, the Blanchard end table showcases a stunning Jazz White marble top supported by a steel base in a lustrous polished brass finish. The juxtaposition of the square marble top with the semicircular base elevates the artistic appeal of this dynamic piece. With modern elegance and sophistication, this table effortlessly glamorizes any interior.
Product Details
| Cubes | 12.29 |
|---|---|
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 22.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 36.4 |
| Total Shipping Weight | 36.4 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Jazz White marble top | Yes |
| Stretchers | Yes |
| Tubular Steel base in Polished Brass finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 23 |
| Depth | 22.00 in (55.88 cm) |
| Height | 26.00 in (66.04 cm) |
| Width | 22.00 in (55.88 cm) |