Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
You may be interested in…
Lancaster H4352-02 Executive Desk
Product Details
| Dimensions | 66″W x 28″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 71.12cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-05 Desk
Product Details
| Dimensions | 62″W x 30″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 157.48cm W x 76.2cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-22 Door Bookcase
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 190.5cm H |
| Construction & Features | 1 drawer |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ beveled glass doors ; 3 (2 adj. & 1 fixed) wood shelves behind each door |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Lancaster H4352-23 Bookshelf
Product Details
| Dimensions | 72″W x 15″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.88cm W x 38.1cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | 4 removable shelves |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Lancaster H4352-30H Credenza with Hutch
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 77″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 195.58cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ bevel glass doors ; 1 wood framed tempered glass shelf behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf at center |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 15 lbs for each glass shelf, 100 lbs for wood shelf |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-31 Wood Hutch SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 77″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 195.58cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ bevel glass doors ; 1 wood framed tempered glass shelf behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf at center |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 15 lbs for each glass shelf, 100 lbs for wood shelf |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-40 Lateral File
Product Details
| Dimensions | 31″W x 22″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 78.74cm W x 55.88cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/ english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | anti-tipping locking mechanism |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 75 lbs for top |
Lancaster H4352-82 Fully Upholstered Swivel Chair
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 22.5″W x 25.75″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 57.15cm W x 65.41cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | upholstery on seat and back |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | adjustable seat height up to 4″ |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |