You may be interested in…
Los Altos Valley View Arm Dining Chair 3930-13
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 24W x 27D x 40H in. |
|---|---|
| Arm Height | 26 in. |
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
Los Altos Valley View Bistro Table
The bistro table offers seating for six, with a beautiful sunburst pattern in the top under an inset of tempered glass.
Product Details
| Dimensions | 60W x 34D x 36H in. |
|---|
Los Altos Valley View Chaise Lounge
Los Altos Valley View Dining Arm Chair
Product Details
| Dimensions | 23.5W x 26.75D x 39.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25.75 in. |
| Seat Height | 19.5 in. |
| Inside Width | 20.5 in. |
| Inside Depth | 19.75 in. |
| As Shown | CS3930-13 Los Altos Valley View Arm Dining Chair Cushion Body: 7114-71 Grade E |
Los Altos Valley View Lounge Chair 3930-11
The chair features a transitional flared track arm design with a braided weave on the frame and extra piush cushioning. The unique braided pattern emulates natural banana leaf from the tropics. The custom finish on aluminum base is dry-brushed by hand with layers of color that emulate the rich aged patina on wood. The accent pillows are optional.
Product Details
| Dimensions | 37W x 40D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 25 in. |
Los Altos Valley View Love Seat 3930-22
The love seat features a transitional flared track arm design with a braided weave on the frame and extra piush cushioning. The unique braided pattern emulates natural banana leaf from the tropics. The custom finish on aluminum base is dry-brushed by hand with layers of color that emulate the rich aged patina on wood. The accent pillows are optional.
Product Details
| Dimensions | 58W x 40D x 35H in. |
|---|---|
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 49 in. |
| Inside Depth | 25 in. |
Los Altos Valley View Occasional Chair 3930-09
This signature chair gives a nod to Southwest styling with the distinctive open fretwork on the outarms and horizontal slats across the back. The deep seating ensures great comfort.
Product Details
| Dimensions | 30W x 39D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 21 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 25 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
Los Altos Valley View Ottoman 3930-44
The unique braided pattern emulates natural banana leaf from the tropics. The custom finish on aluminum base is dry-brushed by hand with layers of color that emulate the rich aged patina on wood.
Product Details
| Dimensions | 27W x 24D x 19H in. |
|---|---|
| Seat Height | 18 in. |
Los Altos Valley View Rectangular Cocktail Table
The cocktail table features an interesting Southwest-inspired base design and a Mactan stone top. Consists of 3930-943ST and 3930-943TB.
Product Details
| Dimensions | 48W x 30D x 19.5H in. |
|---|
Los Altos Valley View Rectangular Dining Table
The generous scale of the rectangular dining table accommodates seating for six guests. The Southwest-inspired trestle base sets the tone for the sweeping lines of a pierced aluminum top. The thick apron around the perimetere of the top lends substance to the design. There is an umbrella pass-thru in the middle of the table. Consists of 3930-877AT and 3930-877TB.
Product Details
| Dimensions | 88.25W x 44.25D x 29H in. |
|---|
Los Altos Valley View Round Dining Table
The round dining table features a flared pedetal base and intricately pierced, thick aluminum top. The table accommodates seating for five, and includes an umbrella pass-thru in the top. Consists of 3930-875AT and 3930-875TB.
Product Details
| Dimensions | 60W x 60D x 30.25H in. |
|---|
Los Altos Valley View Round Side Table
The hourglass design of the drum table features a unique rolled weave of all-weather wicker for an elegant transitional look. The top is natural Mactan stone. Consists of 3930-950ST and 3930-950TB.
Product Details
| Dimensions | 19W x 19D x 22.25H in. |
|---|
Los Altos Valley View Sectiona 3930-SECT
Los Altos Valley View Side Dining Chair
Los Altos Valley View Square Cocktail Table
The square cocktail table features strong transitional lines and a beveled glass top. The surface texture on the aluminum emulates the grain lines in white oak, and the custom finishing technique offers the appearance of fine indoor furniture.
Product Details
| Dimensions | 47.75W x 47.75D x 18H in. |
|---|
Los Altos Valley View Square End Table
The square end table features strong transitional lines and a beveled glass top. The surface texture on the aluminum emulates the grain lines in white oak, and the custom finishing technique offers the appearance of fine indoor furniture.
Product Details
| Dimensions | 24W x 24D x 23.5H in. |
|---|
Los Altos Valley View Square End Table 3930-953C
The square end table features an interesting Southwest-inspired base design and a Mactan stone top. Consists of 3930-953ST and 3930-953TB.
Product Details
| Dimensions | 20W x 20D x 24H in. |
|---|
Los Altos Valley View Swivel Glider Occasional Chair 3930-10SG
The swivel glider is one of the most comfortable items in the collection. The twisted rope welt highlights the soft curves of the silhouette.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Dimensions | 31W x 37D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 27 in. |
| Inside Depth | 23 in. |