Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
You may be interested in…
Veda Fabric Chair
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.00 |
| Carton Weight | 77 lb |
| Product Weight | 77 lb |
| Carton Volume | 20.000 |
| Carton Weight | 77.000 lb |
Veda Fabric Chair
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda chair. The petite, pleated roll arms, adorned with a simple nailhead trim, slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of the seat ensure lasting comfort. And bring your room together with an accent pillow, orderable in your choice of fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.00 |
| Carton Weight | 77 lb |
| Product Weight | 77 lb |
| Carton Volume | 20.000 |
| Carton Weight | 77.000 lb |
Veda Fabric Loveseat
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda loveseat. The petite, pleated roll arms, adorned with a simple nailhead trim, slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of each seat ensure lasting comfort. And bring your room together with four accent pillows, orderable in your choice of fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 34.60 |
| Carton Weight | 114 lb |
| Product Weight | 114 lb |
| Carton Volume | 34.600 |
| Carton Weight | 114.000 lb |
Veda Fabric Ottoman
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda ottoman, bringing timeless details and abundant charm to living spaces. Useful as a place to kick your feet up on or as additional seating for guests, the luxurious cushion fill can be upgraded for ultimate comfort. Pair this ottoman with the Veda sofa, loveseat, or chair to make a statement in the room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
Veda Fabric Ottoman
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda ottoman, bringing timeless details and abundant charm to living spaces. Useful as a place to kick your feet up on or as additional seating for guests, the luxurious cushion fill can be upgraded for ultimate comfort. Pair this ottoman with the Veda sofa, loveseat, or chair to make a statement in the room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
Veda Fabric Sofa
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda sofa. The petite, pleated roll arms slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of each seat ensure lasting comfort. And bring your room together with four accent pillows, orderable in your choice of fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.70 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Volume | 49.700 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
Veda Fabric Sofa
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda sofa. The petite, pleated roll arms, adorned with a simple nailhead trim, slope down onto stately legs, delivering timeless details and graceful curves that soften the room while adding an abundance of charm. Generous seat space, cushion fill choices, and the Blue Steel Spring at the heart of each seat ensure lasting comfort. And bring your room together with four accent pillows, orderable in your choice of fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power, Nailhead Trim, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 49.70 |
| Carton Weight | 146 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Carton Volume | 49.700 |
| Carton Weight | 146.000 lb |