Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Calistoga B2590-55R Queen/King Shutter Panel Bed Rails SU
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Weight | 50.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 82 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Traditional |
| Collection | Calistoga B2590 |
"*" indicates required fields
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Dimensions | 82″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 82″W x 92″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 233.68cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Dimensions | 82″W x 92″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.28cm W x 233.68cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 22.5″W x 25.75″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 57.15cm W x 65.41cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | upholstery on seat and back |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | adjustable seat height up to 4″ |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
| Dimensions | 22″W x 26″D x 24″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 55.88cm W x 66.04cm D x 60.96cm H |
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass w/ 1″ bevel insert on top |
| Construction & Features | metal tube frame and legs |
| Construction & Features | levelers |
| Dimensions | 31″W x 22″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 78.74cm W x 55.88cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/ english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | anti-tipping locking mechanism |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 75 lbs for top |
| Dimensions | 66″W x 28″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 71.12cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
| Storage | Yes |
|---|
| lift top rises 12″ above the top table surface when fully extended | Yes |
|---|---|
| height of fully extended lift top is 30″ from the floor | Yes |
| 2 faux drawers on top | Yes |
| 3 removable wood baskets | Yes |
| casters | Yes |
| weight capacity: 150 lbs for top | Yes |
| Dimensions | 66″W x 88″D x 64″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 223.52cm D x 162.56cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | floor protectors |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.