Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
You may be interested in…
Lancaster H4352-05 Desk
Product Details
| Dimensions | 62″W x 30″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 157.48cm W x 76.2cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | wood top |
| Construction & Features | wood base |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-22 Door Bookcase
Product Details
| Dimensions | 40″W x 18″D x 75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 45.72cm D x 190.5cm H |
| Construction & Features | 1 drawer |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ beveled glass doors ; 3 (2 adj. & 1 fixed) wood shelves behind each door |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Lancaster H4352-23 Bookshelf
Product Details
| Dimensions | 72″W x 15″D x 60″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.88cm W x 38.1cm D x 152.4cm H |
| Construction & Features | 4 removable shelves |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Lancaster H4352-30 Credenza
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-30H Credenza with Hutch
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 77″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 195.58cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ bevel glass doors ; 1 wood framed tempered glass shelf behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf at center |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 15 lbs for each glass shelf, 100 lbs for wood shelf |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-31 Wood Hutch SU
Product Details
| Dimensions | 66″W x 24″D x 77″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 195.58cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ bevel glass doors ; 1 wood framed tempered glass shelf behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf at center |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 15 lbs for each glass shelf, 100 lbs for wood shelf |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Lancaster H4352-40 Lateral File
Product Details
| Dimensions | 31″W x 22″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 78.74cm W x 55.88cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/ english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | anti-tipping locking mechanism |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 75 lbs for top |
Lancaster H4352-82 Fully Upholstered Swivel Chair
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 22.5″W x 25.75″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 57.15cm W x 65.41cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | upholstery on seat and back |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | adjustable seat height up to 4″ |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Levitate Leather Power Reclining Loveseat
Sink into the Levitate Power Reclining Loveseat and discover the deep relaxation of zero-gravity reclining. Levitate’s dual recliners lift your legs above your heart, increasing circulation, and supporting your body with a floating sensation that reduces pressure points. Robustly padded throughout and handtailored with contrast stitching, it delivers both bold comfort with a refined sensibility. Integrated power switches allow you to fine-tune your recline and headrest position, while the heavily cushioned design melts away tension. Upholstered in a durable heavyweight protected leather with a vinyl match on outer arms and back, Levitate is made to handle the rigors of everyday living and lounging.
Levitate Leather Power Reclining Loveseat
Sink into the Levitate Power Reclining Loveseat and discover the deep relaxation of zero-gravity reclining. Levitate’s dual recliners lift your legs above your heart, increasing circulation, and supporting your body with a floating sensation that reduces pressure points. Robustly padded throughout and handtailored with contrast stitching, it delivers both bold comfort with a refined sensibility. Integrated power switches allow you to fine-tune your recline and headrest position, while the heavily cushioned design melts away tension. Upholstered in a durable heavyweight protected leather with a vinyl match on outer arms and back, Levitate is made to handle the rigors of everyday living and lounging.
Levitate Leather Power Reclining Loveseat with Center Console
Robustly yet beautifully refined–the aptly named Levitate Leather Power Reclining Loveseat redefines everyday comfort. Dual zero-gravity recliners support your body with a weightless sensation that relieves pressure and promotes deep relaxation, while power headrests let you fine-tune your position. The padded center console features cup holders and a soft armrest for added convenience. With fully-padded headrests, detailed contrast stitching, and durable leather/vinyl options, Levitate is designed to handle the rigors of everyday living in style.
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Settle into the Levitate Power Recliner and experience the luxury of zero-gravity comfort. With the press of a button, Levitate lifts your legs above your heart, improving circulation while reducing pressure points to create a floating sensation that promotes deep relaxation. The power-adjustable headrest lets you find just the right angle for reading, watching television, or resting, while deeply cushioned seating and refined contrast stitching elevate both its comfort and style. Handtailored in a heavyweight, protected leather with vinyl match on the outer arms and back, the Levitate recliner brings a bold, upscale look and feel to everyday lounging.
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Settle into the Levitate Power Recliner and experience the luxury of zero-gravity comfort. With the press of a button, Levitate lifts your legs above your heart, improving circulation while reducing pressure points to create a floating sensation that promotes deep relaxation. The power-adjustable headrest lets you find just the right angle for reading, watching television, or resting, while deeply cushioned seating and refined contrast stitching elevate both its comfort and style. Handtailored in a heavyweight, protected leather with vinyl match on the outer arms and back, the Levitate recliner brings a bold, upscale look and feel to everyday lounging.