Palm Desert Covina Ottoman 1896-44
Product Details
| Dimensions | 25W x 21D x 17H in. |
|---|---|
| Seat Height | 16 in. |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Featuring a wood framed raffia, this mirror can be used vertically or horizontally. Pair with a hall chest to complete the look.
| Dimensions | 52W x 1.75D x 34H in. |
|---|---|
| Weight | 55.00 lbs |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.75 × 52 × 34 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | SONORAN |
| Style | RELAXED CONTEMPORARY |
| Collection | Palm Desert |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 25W x 21D x 17H in. |
|---|---|
| Seat Height | 16 in. |
The 52-inch gentleman? chest blends a striking profile with exceptional storage. The breakfront design features wrap-around woven raffia drawer fronts highlighted by statement hardware. The ends, which appear to be vertical banks of drawers, are hinged doors with four adjustable shelves behind each side.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 52W x 22D x 50H in. |
|---|---|
| Weight | 350.00 lbs |
Wooden frame with upholstered seat and back in standard fabric 229211 Palmdale – A performance fabric featuring a linen weave in a winter-white coloration. Content: 85% Cotton, 15% Linen.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 23.5W x 26D x 33.5H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25.5 in. |
| Seat Height | 19.25 in. |
| Inside Width | 20.5 in. |
| Inside Depth | 21.25 in. |
| Weight | 38.00 lbs |
The 48-inch square cocktail table offers an exceptional way to anchor a grand living room setting. The 4-inch thick veneered Anticato marble top features chiseled edges, and has been treated with a protective sealer.
| Dimensions | 48W x 48D x 16.25H in. |
|---|---|
| Weight | 299.00 lbs |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 59W x 18.5D x 20H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| As Shown | Body Fabric: 2204-12 Grade 5 Finish: Available Only as Shown |
| Weight | 60.00 lbs |
The carved bamboo posts with chippendale inspired cutouts above a woven rattan panel gives rise to the peaceful tropics. Both high and low carved bamboo posts and removable canopy are included with the West Indies Bed, giving you the option to change the look as you desire and store the other pieces underneath for future preference.
| Dimensions | 82W x 87D x 87H in. |
|---|
The Chippendale inspired leather wrapped bamboo in the Plantation finish provides island style and comfort. Available as shown in the Macadamia fabric, a basketweave pattern in a golden sand coloration.
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Seat Height | 19 in. |
|---|---|
| Dimensions | 22.5W x 23.75D x 40.75H in. |
| Inside Width | 22.5 in. |
| Inside Depth | 19.5 in. |
| Weight | 28.00 lbs |
Standard upholstery for seat and back is woven taupe and cream fabric. Other fabric options are available, see store for details.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 22W x 25D x 36H in. |
|---|---|
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 22 in. |
| Inside Depth | 19 in. |
Attractive and inspired with three bamboo framed drawers fronts and carved bamboo posts. The custom designed hardware replicates woven bamboo used throughout the collection.
| Dimensions | 32W x 20D x 30H in. |
|---|---|
| Weight | 101.00 lbs |
Create a statement with the screen printed animal design on the hall chest. The four full-extension, self-closing drawers provide ample storage while the horizontal channel detail between the drawers wrap around the door panels to provide continuous design.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 52W x 18D x 37H in. |
|---|---|
| Weight | 250.00 lbs |
Where bent rattan becomes a work of art or a lower shelf captures a unique display of treasures. The two felt-lined drawers are perfect for serving items or table linens. This sideboard is ideal for dinner buffets.
| Dimensions | 64W x 23D x 34H in. |
|---|---|
| Weight | 175.00 lbs |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.