Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Camino Fabric Swivel Chair
The Camino swivel chair is elegance in motion. Luxurious spring down cushioning invites relaxation, while the barrel back design brings softness and balance to a room. In keeping with the clean modern aesthetic, a wide, round wooden base conceals the swivel. Welt trim is a subtle finishing touch.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 6.3 |
| Created | 4/11/2024 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Rooms | Bernhardt_Allure_2019_Catalog-0015.jpg, Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0013.jpg and Bernhardt_Villa-Toscana_2020_Catalog-0019.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Tight back with one kidney pillow. | Yes |
| Wood base. | Yes |
| Round swivel base chair. | Yes |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 32 in (81.28 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| $modifiedat | 20240411064146 |
| Qty On Hand | 163 |
