Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Timeless and elegant, the fully upholstered Avery buttonless-tufted bed has a clean aesthetic and a glamorous look. The tufted headboard adds unique character and a luxurious feel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finishes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 13 |
| Cubes | 32.58 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 755FR52, 755H52 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 54.50 |
| Overall Product Width | 79.38 |
| Pieces Shown | 755FR52 Avery Footboard/Side Rails and 755H52 Avery Headboard |
| Product Name Search | Avery Fabric Panel Bed-California King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Note: Headboard cannot be used alone. Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Fully upholstered, blind-tufted headboard and fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Exposed wood feet in Smoke or Espresso finishes | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |