Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
With its contemporary appeal and attention to craftsmanship, Axiom is a transitional furniture collection that refuses to play by the rules. The Axiom upholstered panel bed offers clean lines and a sleek form, yet the feel remains warm and inviting. Providing comfortable support and modern flair, the winged headboard features six inset upholstered panels in a grid pattern. Engineered faux anigre veneers are presented in a silky yet low-sheen Linear Gray finish, while the neutral tone of the fabric keeps the look clean and balanced.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Cubes | 59.10 |
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey |
| Floor To Top Of Side Rail | 18.75 in and 47.63 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 18.75 in and 47.63 cm |
| Kitted Skus | 381FR66, 381H66 |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 82.88 |
| Pieces Shown | 381FR66 Footboard/Side Rails and 381H66 Headboard |
| Product Name Search | Axiom Panel Bed-King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0029.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 332.2 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 10.75 in and 27.3 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 332.2 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood-framed, winged headboard with six inset upholstered panels – no welt | Yes |
| Engineered Faux Anigre veneers in Linear Gray finish | Yes |
| Wood footboard and side rails | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand | 66 and DC 35 |