Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Blending modern and traditional elements, the Bayonne upholstered bed surprises and delights with sophisticated details. The notched, arched headboard and footboard feature channel tufting accented by nailhead or welt trim. Exposed wood feet are available in smoke or espresso finish. Providing an elegant focal point for the bedroom, this transitional bed lends a look of timeless and tasteful luxury.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 12.5 |
| Cubes | 39.85 |
| Depth | 90.25 in (229.24 cm) |
| Fabric | B361-010 |
| Fabric Shown | B361-010 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Height | 68 in (172.72 cm) |
| Kitted Skus | 362FR54, 362H54 |
| Nailhead Shown | NF – 13 Bright Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 68 |
| Overall Product Width | 66.25 |
| Pieces Shown | 362FR54 Bayonne Footboard/Side Rails and 362H54 Bayonne Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 10.25 in and 26.04 cm |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Width | 66.25 in (168.28 cm) |
| Also available in Smoke finish | Yes |
| Channeled, upholstered footboard with nailhead trim | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Three slat support system with adjustable center supports | Yes |
| Upholstered channel headboard with nailhead trim between channels and around outside of frame | Yes |
| Upholstered side rails | Yes |
