Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
An upholstered headboard panel on the Cornelia bed adds a modern style to a traditional design with buttonless tufting. Upholstered side panels and footboard add texture that perfectly complements the wood frame and feet in Nebbia finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 36.33 |
| Fabric | B115 |
| Fabric Shown | B115 |
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 331FR03, 331H03 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64.50 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 331FR03 Footboard/Side Rails and 331H03 Headboard |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 239.8 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6 in and 15.24 cm |
| Total Shipping Weight | 239.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in fabric B115 | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Upholstered headboard, side rails and footboard with exposed wood in Nebbia finish | Yes |
| Wood-framed upholstered headboard with buttonless tufted panel | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 9 in and 22.86 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 86.50 in (219.71 cm) |
| Height | 64.50 in (163.83 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 49 and DC 29 |