Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
The Kalo fabric panel bed is designed for lush comfort, showcasing a fully upholstered, pillow-style headboard with a plush, knife edge that extends to the floor. The side rails and footboard are also rounded and lushly upholstered, creating the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 18 |
| Cubes | 66.18 |
| Fabric | 5577-020 |
| Fabric Shown | 5577-020 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 313 Sandbar |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Kitted Skus | 313FR03, 313H03 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 53.50 |
| Overall Product Width | 88.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 313FR03 Kalo Footboard/Side Rails and 313H03 Kalo Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 198.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 198.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails and pillow-style headboard with plush knife edge supported by four ash wood feet in Sandbar finish | Yes |
| Kit includes 313FR03 king footboard/side rails and 313H03 headboard | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7 in and 17.78 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 98 in (248.92 cm) |
| Height | 53.50 in (135.89 cm) |
| Width | 88.75 in (225.43 cm) |
