Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Graham Fabric Storage Panel Bed King
The Graham bed creates a look of understated elegance with a classic camelback silhouette and a clean, modern aesthetic. The footboard slides out to showcase two hidden storage compartments. Exposed wood feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Storage Bed |
| Com | 12 |
| Cubes | 30.12 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Introductions | NewAll and NewInteriors |
| Kitted Skus | 751H66, 751SFR6 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 53.75 |
| Overall Product Width | 87.75 |
| Pieces Shown | 751H66 Graham Headboard and 751SFR6 Graham Storage Footboard/Side Rails |
| Product Style | Transitional |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 255.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 12.25 in and 31.12 cm |
| Top Of Slat | 2.75 in and 6.99 cm |
| Total Shipping Weight | 255.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (each compartment): W 36.63 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Drawer Interior Dimensions (total): W 76.38 D 23.13 H 6.75 in. | Yes |
| Wood feet available in Smoke or Espresso finishes | Yes |
| Upholstered headboard with optional nailhead trim, upholstered side rails and upholstered footboard with storage drawer | Yes |
| Welt trim not available; optional nailhead trim available on headboard only | Yes |
| Product Type | Beds |
| Bedsizes | King and Queen |
| Depth | 87.50 in (222.25 cm) |
| Height | 53.75 in (136.53 cm) |
| Width | 87.75 in (222.88 cm) |