Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
The Menton tall chest updates a traditional design with an earthy Sutton finish, highlighting the beautiful woodgrain. Five pull-to-open drawers have cast aluminum tab pulls, offering a sleek modern detail. The case rests on a base with four slightly curved legs for a casually sophisticated style.
Product Details
| Cubes | 42.01 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 352 Sutton |
| Overall Product Height | 58.13 |
| Overall Product Width | 42 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Tall Drawer Chest |
| Program | Menton |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 290.0 |
| Total Shipping Weight | 290.0 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Five pull-to-open drawers | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Rustic oak in Sutton finish with cast aluminum tab drawer pulls in Dark Graphite finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 58.13 in (147.65 cm) |
| Width | 42 in (106.68 cm) |
| Qty On Hand | 27 and DC 10 |
