Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
The Coro dresser draws all eyes with its modern geometric design. Bold stainless steel hardware provides a dimensional look on six Azucar-finished drawer fronts. Stainless steel is also shaped into unique feet for this dresser.
Product Details
| Cubes | 37.5 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 316 Azucar |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 76 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 305.0 |
| Total Shipping Weight | 305.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Azucar finish | Yes |
| Center wooden support wood leg | Yes |
| Not suitable for TV use | Yes |
| Six soft-close drawers with polished stainless steel drawer pulls | Yes |
| Polished stainless steel feet | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 21 in (53.34 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 9 |
| Width | 76 in (193.04 cm) |