Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
The Menton dresser updates a traditional design with an earthy Sutton finish, highlighting the beautiful woodgrain. Six pull-to-open drawers have cast aluminum tab pulls, offering a sleek modern detail. The case rests on a base with four slightly curved legs for a casually sophisticated style.
Product Details
| Cubes | 38.81 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 352 Sutton |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Menton |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 260.0 |
| Total Shipping Weight | 260.0 |
| Website Material | Wood |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Rustic oak in Sutton finish with cast aluminum tab pulls in Dark Graphite | Yes |
| Six pull-to-open drawers | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 46 and DC 30 |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
