The Aventura nightstand highlights the dimensional designs that are a signature of this collection. Two soft-close drawers are defined by cast resin molding, surrounding bold metal hardware. A two-port USB charging unit is included on the back. Finished in our wood Marcona finish’, the nightstand crafts a relaxed California style.
Product Details
| Cubes | 14.22 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 130.0 |
| Total Shipping Weight | 130.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Two molded, soft close drawers | Yes |
| Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two-port USB charging unit on back | Yes |
| Metal drawer pulls in Frosted Nickel finish | Yes |
| Depth | 18.50 in (46.99 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Qty On Hand | 23 |
| Width | 28 in (71.12 cm) |