Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the cane accents of the classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Nightstand has bamboo-motif trim and three drawers with self-closing drawer guides. The wood nightstand is finished in White Heron, a softer interpretation of the classic Southern limestone white with a slightly brighter sheen, delivering an heirloom-quality finish. The drawer interiors are painted gray, and the exteriors have antique pewter-colored decorative bail pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawers with self-closing drawer guidesDrawer interior is painted grayBamboo designed accentsFinish: White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers th | Yes |
|---|---|
| Finish | White Heron: A softer interpretation of the classic southern limestone white with slightly brighter sheen. This heirloom inspired finish delivers the essence of family treasures passed throug |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 141.24 |
| Carton Width | 36.00 |
| Clearance | 4.25 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 11.5D x 4.875H |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 31.75 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 120.12 |
| Image Role Data | {“6750_90117_06_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_90117_06_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_90117_06_top”:[“Top Silo Image 1”]} |